Што треба да имате на ум додека правите чучњеви?

9 август, 20190
GettyImages-910839444-1200x801


Двајцата најдобри пријатели во Кина завршија во болницата, откако се оспорија едни со други и решија да пробаат и да направат илјада чучњеви  за време на видео повик кој траеше три часа.

По неколку дена, тие биле хоспитализирани поради повреди на мускулите, јавуваат кинеските медиуми. Деветнаесетгодишниот Танг е сместен со тешки повреди во одделот за интензивна нега.

Инаку, тие не вежбаат редовно, но го надминаа овој предизвик.

„Не се чувствував добро штом се разбудив пред некој ден. Нозете ми се истегнаа  и не можев да ги свиткам. Отидов во тоалетот и урината ми беше темна како чај“, објасни Танг, момчето што веднаш го однеле во блиската болница.

Таму беше дијагностицирана рабдомиолиза, оштетување на мускулите што може да биде потенцијално фатално. Може да дојде и до оштетување на бубрезите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber