Хелсинки за 24 часа

9 август, 20190
Glavni-kolodvor-790x593

Главниот град на најсреќната земја во светот, Финска со најдобар квалитет на живот, здравје, стандард и животна перспектива е космополитскиот град каде живеат и работат 145 нации.

Хелсинки е наречен главен град на дизајнерската област со повеќе од 180 продавници за дизајн и галерии, а секоја есен Хелсиншката дизајн недела го свртува вниманието кон креативната индустрија.

Иако за Финците се вели дека молчат, тие се сметаат за вредна и љубезна нација која е љубител на тешки метали, со оглед на фактот дека Финска има најголем број тешки метални ленти по глава на жител во светот.

Кои превозни средства би препорачале за истражување на градот?

Од април до ноември, CityBike е одлично решение за истражување на градот.

Целокупниот сезонски билет е 30 € и вклучува неограничена употреба на велосипеди за 30 минути.

Хелсинки има мрежа на возови, автобуси, трамваи и метроа на долги растојанија, а посегнувањето таму е многу лесно.

Она што треба да се напомене е дека мора да ги мавтате возачите на автобуси за да застанат, во спротивно ќе почекате.

 Кои јадења би им препорачале на сите да ги пробаат во Хелсинки?

Некои од локалните специјалитети вклучуваат супа од лосос, ирваси и елени во сите форми, од стекови, чорби, паштети и сл.

Некои од најпознатите места за посета се Лутеранската катедрала, Руската православна катедрала, споменикот на Сибелиус, плоштадот на пазаротот, централната станица и новата библиотека Оди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber