Спасени се сите 1.300 патници од крузерот на кој му откажа моторот: Она што го преживеале е страшно за гледање!

26 март, 20190
brod

Брановите достигнале до 10 метри.

Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на кој што му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка, беа спасени, велат норвешките официјални лица. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, пренесува BBC повикувајќи се на NRK. Во крузерот „Viking Sky“, најмногу имаше Британци и Американци.

Пет хеликоптери и неколку спасувачки бродови учествуваа во спасувањето во текот на целата ноќ, а еден од бродовите имаше проблем со моторот, така што два хеликоптери беа пренасочени  за спасување на екипажот на тој брод.

https://www.youtube.com/watch?v=MA4x2gVqsUQ

Норвешкиот метеоролошки институт соопшти дека временските услови се многу неповолни, а брановите достигнаа 10 метри.

Бродот припаѓа на „Viking Okean Kruzes“ дел од „Viking Kruzes group“ на норвешкиот милијардер Торштајн Хаген.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber