5 европски национални паркови кои нема да бидат преполни дури ни откако ќе помине Корона вирусот

25 август, 2020
Naslovna

Магичните италијански доломити и швајцарските планини од бели врвови привлекуваат гужва од туристи секоја година. За време на карантинот, на природата и беше даден заслужен одмор, но авантуристи чекаат на почеток на границите да се отворат за да можат да тргнат на истражување.

Идилични Татри

Националниот парк Татра се наоѓа на југот на централна Полска и северно од централна Словачка, а во својата „биографија“ има повеќе од 300 пештери, како и исклучителни растителни и животински видови. Со своите 600 километри патеки и стотици живописни езера, идиличните Татри се идеално место за тренинг. Постојат 16 обележани велосипедски патеки идеални за брзина на тестирање.

Дом на песочни дини

Курсиу Нерија во Литванија е еден од најмладите национални паркови во Европа. Оваа убавина, која беше препознаена од УНЕСКО, делумно се протега во Русија, а беше создадена за зачувување на екосистемот на областа. Скоро 100 километри долг и тесен, песочен истмус го одделува Курскскиот Залив од Балтичкото Море. Истмусот Курск е дом на најголемите мобилни дини од песок во Европа. Тие имаат просечна висина од 35 m, а некои достигнуваат висина од 60 m. Плажите, боровите шуми населени со елен, прекрасен лос и дива свиња прават разгледница за паметење.

Во знакот на Јарец

Националниот парк Гран Парадизо е италијанска верзија на Yellowstone. Најстариот национален парк во Италија се наоѓа помеѓу Пиемонт и Вале д’Аоста. Основан е во 1922 година за да го заштити преостанатиот алпски јарец, кои денес е симбол на паркот, а нивните заоблени рогови во должина до еден метар се восхитувачки. Во 1860 година, останале околу педесет примероци во алпскиот масив Гран Парадизо. Оттаму тие беа пренесени во многу резерви, каде што тие се размножуваат. Иако блиските француски Алпи се многу примамливи за многумина, Гран Парадизо има повеќе од 700 квадратни километри релаксирачко зеленило и ски и пешачки патеки.

Горски очи и планини

Добро познатиот, но сè уште не познат светски, планински и национален парк Дурмитор во Црна Гора е волшебен со своите глетки. Кањонските долини, планинските врвови, глацијалните езера наречени „горски очи“ таму и моќните реки прават загатка за уживање во текот на целата година. Националниот парк исто така вклучува и педесет врвови повисоки од 2000 метри надморска височина, вклучувајќи го и Боботов Кук (2523 м). Во целиот пејзажен предел доминира огромниот врв на Медјед, кој се издига над езерото и гледа на спектакуларни шуми, пештери и кристално чисти води.

Тивката страна на Шпанија

Кога размислуваме за Шпанија, гледаме слики од сончеви плажи и градови кои преполнуваат со туристи, но на работ на јужната француска граница, на северозападниот дел на земјата е Ордеса и Монте Пердидо. Тој е дом на огромни зелени површини, високи планини и ретки диви животни кои издвојуваат тивка атмосфера, исто како идиличните села во кои течат потоци и има езера. Пешачењето и патеките за пешачење се добро обележани, и можете да се опуштите уживајќи во воодушевувачките водопади и каскади.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris