Ако не ги чувтвувате овие 10 видови на вкус тогаш СИГУРНО имате Ковид-19!

19 август, 20200
226345_shutterstock-1679438350_ls

Зголемена температура, скратен здив, отежнато дишење и сува кашлица се најчестите симптоми на коронавирус. Бидејќи овие симптоми се присутни кај други болести, како што се настинки и грип, па дури и алергии, постои еден единствен знак на инфекција со корона со вирус кој го препознаваат пациентите – губење на чувството за вкус или агнузија.

Станува збор за губење на сетилните функции на јазикот, особено неможноста да се препознаат пет различни вкусови – слатка, кисело, горчливо, солено и умами (пријатен вкус), пишува „Yahoo“. Ако мислите дека имате коронавирус и сакате да го тестирате чувството за вкус, овие 10 намирници ќе ви помогнат – ако не можете да ги вкусите, веројатно имате коронавирус!

1. Овошје

Би требало да можете да вкусите нешто слатко или зашеќерено. Лесен начин да ги тестирате вашите сетила за вкус е да каснете парче овошје, како јаболко, банана или портокал.

2. Слатки

Слатките исто така силно ги стимулираат рецепторите за вкус, затоа повторете го истиот процес со омилената лента чоколадо.

3. Лимон или лимета (зелен лимон)

Некои луѓе сакаат кисела храна, а други не. Меѓутоа, ако се напиете малку сок од лимон или лимета и не чувствувате ништо, како да пиете вода, тогаш постои добра шанса дека нешто не е во ред со вашето чувство за вкус.

4. Кисели краставички

Каснете ја краставичката. Ако не ја чувствувате нејзината киселост, тогаш веројатно страдате од губење на чувството за вкус.

5. Чипс со вкус на сол и оцет

Овој чипс е одлична храна за тестирање на сетилата за вкус затоа што е кисел и солен, кои се два од петте видови на вкусови.

6. Кујнска сол

Ставете малку сол на прстот и лижнете. Ако не чувствувате ништо и е нешто ново за вас, размислете за тестирање за ковид-19.

7. Прокељ

Тоа е еден од најтешките видови зеленчук и затоа децата генерално ги отфрлаат. Покрај тоа, тие се добар тест за чувството за вкус бидејќи горчината е еден вид вкус.

8. Зелен чај

Можете исто така да го подготвите овој екстремно горчлив пијалок за да го тестирате чувството за вкус.

9. Соја сос

Умами е последниот вид вкус и е најтежок за опишување. Во комбинација со четирите основни вкусови, ја интензивира аромата, давајќи им на садовите ново ниво на вкус. Соја сосот има земјен умами вкус, кој е комбинација од кисело, месасто и супено.

10. „смрдливо“ сирење

Ова е друга храна за умами. Ако не вкусите парче сирење со посебен мирис, тогаш веројатно страдате од губење на чувството за вкус.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi