Бизарен дел од телото што мажите секогаш го забележуваат кај жените: Нема шанса да погодите!

20 август, 20200
zeni

Повеќето мажи секогаш го гледаат овој дел од телото на жената

Што имаат заедничко Мадона, Мишел Обама и Џенифер Анистон? Тие имаат еден убаво обликуван дел од телото што мажите најмногу го сакаат: рамената.

Истражувачи од Универзитет во Нов Јужен Велс ги собрале мажите и им пуштиле видеа од жени додека се движат. Набљудувале 96 различни дами и потоа ја процениле нивната привлечност.

Во минатото, слични студии се фокусираа на врската помеѓу половината и колковите, а актерката Џесика Алба беше наведена како пример на жена која има одлични пропорции од овие делови од телото.

Кога зборуваме за стандардите на убавина, па дури и самата атрактивност, денес можеме да кажеме дека односот на половината и колковите (заедно со индексот на телесна маса) е многу помал, а најважната работа на машката листа се долги, убави раце.

Долгите раце се директно поврзани со висината – така што не е изненадувачки што оваа студија исто така покажа дека високите жени беа оценети како попривлечни во споредба со жените со понизок раст (особено високи жени со пропорционално тесна половината).

Студијата исто така откри дека покажувањето на нозете нема да биде корисно ако сакате да го уловите погледот и вниманието на мажот. Без оглед на тоа колку се долги или е убав обликот на нозете, посилниот пол во оваа студија не покажал голем интерес за нив.

– Димензиите на нечие тело може да им укажат на набљудувачите дали тоа лице е погодно за потенцијален партнер, долгорочен партнер или е закана што другата личност ја доживува како конкурент – велат истражувачите.

Дали мислите дека мажите обрнуваат внимание на убавите раце на жената?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi