Чајот од оригано го зајакнува имунитетот и ги ублажува болките

18 август, 2020
фгхбјнм

Оригано најчесто се користи како зачин во подготовката на оброците, но ова растение е многу корисно за здравјето. Ориганото е богато со витамини Ц, К и А железо, калциум, магнезиум, цинк, бакар, фенолни киселини, омега-3 масни киселини, флаваноиди…

Оригано е исто така силен природен антисептик и антибиотик и помага при болки во грлото, главоболките и несоницата. Исто така, помага да се зајакне имунолошкиот систем.

Подготовка:

Истурете една лажичка сецкани оригано листови со 2 дл врела вода и оставете ја покриена 10 минути. Потоа, исцедете го чајот и пијте една чаша пред оброкот.

Оригано чај против воспалени синуси: Истурете една лажица мајчина душичка и чај од оригано со половина литар врела вода и варете неколку минути. Потоа извадете ја од топлината, покријте ја главата со пешкир и вдишувајте најмалку десет минути

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris