Дизајнерите советуваат: ОВИЕ РАБОТИ ТРЕБА ВЕДНАШ ДА ГИ ИЗВАДИТЕ ОД ВАШАТА СПАЛНА СОБА

10 август, 2020
34fdeb9d9a2852406cbc

Многу перници

Додека тие се одличен предлог за визуелно зголемување на креветите, премногу перници можат да ја направат просторија незгодна, тврди Џоди Валас, сопственик и дизајнер на „Грејлин Вејн“ домашно поставување и дизајн на ентериер. Таа додаде дека колку повеќе перници имате, толку повеќе време ви треба за да распремите и да се свиткате во креветот. За да можете да изгледате уредно, можете да ставите три перници – две што ги користите за спиење и уште една за украсување.

Растенија на прозорецот

Ослободете се од сите мали растенија што ги чувате на прагот од прозорецот. „Неколку работи на прозорецот и веќе изгледа натрупан. Наместо тоа, земете растенија што можат да висат од таванот во саксии“, рече Валас, препорачувајќи да имате само две помали растенија во спалната соба.

Премногу мал тепих

Мит е дека малите килими ќе направат просторија да изгледа поголема, вели Сара Беверин, дизајнерка во „Interiot Marketing Group“. „Треба да земете голем килим што ќе се вклопи во вашата соба и ќе одговара на големината на просторот“.

Декорации на ѕидот

„Сведете ги ѕидните украси на минимум, особено ако се работи за слики или налепници со цитати. Кога сè по себе има читати, нашите мозоци не можат да се концентрираат на други работи туку секој пат ќе го чита тоа што пишува на ѕидот“, рече Валас и советува да се остават само неколку фотографии и огледало на sидовите.

Домашна канцеларија

Масата, листовите, документите и планерите припаѓаат на друго место, тврди Беверин. „Нема да имате добар ноќен сон ако првото нешто што го гледате кога одите во соба е куп документи и список што треба да се направи. Спалната соба е место за релаксирање и развивање“. Ако веќе немате каде друго место да основате канцеларија за внатрешни работи, обидете се да ги ставите сите ваши документи и работи поврзани со работата во фиоки кога ќе завршите.

Телевизор

Телевизорот има место во дневната соба, тврди Валас. Иако некои сакаат да ja гледаат омилена серија или филм пред спиење, телевизорот во спалната соба создава голема неред – звучници, кабли … Зафаќа премногу простор, па дизајнерите советуваат да не го ставаат во просторијата каде што спиете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris