„Една жена и ми рече дека изгледам како да имам чума“- Лекарите ѝ дадоа погрешна терапија, а состојбата стана уште полоша

20 август, 2020
804163_ps_ls

Ејми Годен (34) од Ешфорд, Кент, псоријаза, состојба на кожата која предизвикува црвени и суви дамки на кожата, за прв пат ѝ се појави кога имала 14 години. „Големи дамки се појавија на лактите и зад нејзините колена, кои ги криеше со облеката“, пренесува „24sata.hr“.

Но, во 2018 година, по трауматичното раскинување и напад на ангина, кое го доби од дечкото што го бакна на новогодишната ноќ, болеста се разгори.

Менаџерката за малопродажба Ејми се ужасна кога црвените дамки почнаа да се појавуваат низ лицето и телото, па дури и се соочи со злоупотреба од клиенти кои рекоа дека изгледа како „да има чума“.

„Кога за прв пат се појави на моето лице, секој ден се тресев и плачев“, рече Ејми.

Мислеше дека изгледа грозно и само размислуваше како да ги прикрие печатите.

– Особено по раскинувањето, се прашував дали некој ќе ме смета привлечна некогаш. Бев загрижена и за тоа што ќе се случи ако сретнев некого додека моите дамки беа покриени со шминка, па тој подоцна ме види без шминка. На работа, клиентите гледнаа во мене или не сакаа да ги послужам. Една жена дури и ми рече дека изгледав како да ја имам чумата. Едно момче ми викаше на улица дека лицето ми личи на парче измет. Плачев многу и не знаев како да се справам со ситуацијата. Мојот прв инстинкт беше да покривам сè со шминка, но така ќе изгледав вештачки – рече таа.

Таа излезегувала во ролки и во сè што може да ги скрие дамките, а пријателите рекоа дека е тажно што го крие лицето.

Состојбата наскоро се подобри и Ејми започна да ја прифаќа нејзината состојба.

– Ми требаше околу еден месец да се помирам со ситуацијата и тогаш решив да објавам фотографија на социјалните мрежи. Реакциите на луѓето беа неверојатни. Поради нив, се чувствував убаво, а многумина рекоа дека моите дамки ме прават уникатна – се сеќава таа.

Некој од Здружението за псоријаза на Америка рекол дека изгледа како „chita girl“ (гепард).

– Ми се допадна тоа многу и мислев дека можам да го користам тоа име и да направам нешто од тоа. Почнав да добивам попозитивни коментари на постовите и сето тоа ја зголеми мојата самодоверба. Луѓето ми пишуваа дека ги имаат истите проблеми како мене и дека им послужив како инспирација – рече Ејми.

View this post on Instagram

Today I heard someone say……”people who focus on “wellbeing” are selfish, it’s just a fad” Hmm actually wellbeing is so important and hopefully one day they will learn the importance of it and what it can do for them. It’s not just a fad or a trend it’s a way of life, something we should all find time to focus on especially during stressful and tough times in our lives. It’s not selfish at all to spend time on you. To take time to find out what makes you feel healthy physically and mentally and what makes you happy. Wellbeing is important and bigger than what some people think. For some it’s yoga, gym, healthy eating. For others it’s spirituality or religion. And for people like me it’s a hobby like art or sport, something your passionate about that brings you happiness, health and comfort. We all have tough times in our lives for whatever reason and wellbeing may not be the cure. But it is most definitely an important part of the healing process. So ignore the negativity and remember you are allowed to take time for you, you are equally as important as everyone else around you and deserve time to do the things that make you happy. After a tough time struggling with depression a few years back and then my outbreak of guttate psoriasis I didn’t think I could cope. But then I found art again, and it helped get me through. Now I share my art with others, whether it’s commissions, community art, school projects, workshops or retreats. I love sharing my story of how art saved me from sinking deeper into my depression. I take time for me whenever I need it, for me this involves being at home painting while cuddled up to my dog and an addictive box set on Netflix. What do you do to take time for you? @gracefullyboho #art #arttherapy #wellbeing #mentalhealth #beyou #doyou #findyourpassion #findyourself #selfworth #selflove #health #happy #happiness #gratitude #psoriasis #psoriasiswarrior #psoriaticarthritis #aitoimmunedisease #timeout

A post shared by AimeeGrace (@aimeegracey) on

Била дијагностицирана еруптивна псоријаза, што значи дека е присутна како мали дамки низ целото тело. Обично се формира на екстремитетите, но тоа е редок случај кога се појавува на лицето и на остатокот од телото.

– Прво ми беа дијагностицирни сипаници и тие почнаа да ме третираат на тој начин, но тоа само ја влоши ситуацијата затоа што ми ја исуши кожата. Отидов кај друг лекар и тој ми дијагностицираше еруптивна псоријаза. Најчеста причина за оваа болест е стресот, проследено со ангина, а ги имав и двете – таа се сети на почетокот на болеста.

Нејзиниот најголем проблем е како да се контролира себеси да не се чеша и таа вели дека тоа е постојана борба. Во текот на вечерта, постојано е размачкана со креми и секогаш има при рака ладни облоги. Таа веќе се обиде да ја излечи состојбата со многу креми и ја промени диетата со надеж дека ќе помогне.

Поради нејзината болест, таа го смени и начинот на кој се облекува и сега носи многу поудобна облека за да не ја иритира толку многу нејзината кожа. Покрај сето тоа, таа носи и перики, бидејќи косата ѝ стана многу тенка. Досега, таа учествуваше во многу кампањи кои ги инспирираа луѓето „да ја прифатат кожата во која живеат“.

– Кога сето ова ми се случи, тоа не беше најсреќниот момент во мојот живот. Мислев дека до сега ќе се омажам и ќе имам деца, но сега се чувствувам како да го правам она за што сум создадена, давајќи поддршка на другите и ги инспирирам. Претходно, кога погледнав во огледало, се прашував зошто ми се случува ова, но сега мислам дека имам среќа – Ејми ја заклучи својата приказна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris