Исхраната е меч со две острици: премногу или премалку- НЕ Е ДОБРО!

11 август, 20200
Sklupčana-devojka-gleda-u-tanjir

Таа е исклучително важна, но може да го направи голем проблем ако се јаде премногу малку или премногу – не е добро.

Значи, здравата исхрана е многу важна, пред се за здравјето и секако влијае и на изгледот.

Како и да е, што ако претеруваме и во тоа?

Кога некој има неуморна желба за здрава исхрана, тој страда од орторексија.

Вака експертите ја опишуваат состојбата.

Иако не е официјално дијагностицирано, тие го користат овој термин за да опишат еден вид нарушување во исхраната.

Во 1996 година, американскиот лекар С. Братман воведе „нервозна орторексија“ во медицинска употреба.

Припаѓа на еден вид опсесија.

Голема опсесија со здрава исхрана е нервна орторексија и тоа со себе повлекува големи ограничувања во употребата на храна и најдобро се опишува како голема опсесија со здрава исхрана.

Човек кој „страда“ од орторексија како резултат на вознемиреност и опсесија, почнува да има проблем со секојдневното функционирање и животните интереси, пишува „Love Sensa“.

Оние кои имаат ваков вид на проблем најчесто составуваат план за исхрана според критериумите за корисност на производот, а вкусовите ги ставаат во заден план. Доколку го прекршат протоколот, односно планот за диети, тие се вознемируваат и се чувствуваат виновни.

Симптоми кои укажуваат на орторексија:

– Неразумно трошење време и пари за правење менија, како и купување на потребната храна

– Во случај на ненамерно кршење на утврдениот распоред, чувство на вина или срам

– Чувство на задоволство и самоправедст заради употреба на „здрава храна“, паралелно, губење на интерес за други животни интереси

– Страв од неможност да се придржувате до утврдениот план за исхрана

– Да се ​​дистанцирате од сите што имаат различни погледи за правилата во исхраната, вклучително роднини и пријатели

– Одбивање на храна купена, или подготвена од некој друг

– Промени на расположението, чувства на депресија и вознемиреност

– Потреба од дополнителна физичка активност, со цел да се согорат дополнителни калории

Ако имате некои од овие симптоми или познаете некој кој ги има, односно ако постојано сте загрижени и опседнати со мисли за тоа што ќе јадете, како и со составот на храна и строги диети – за жал, имате проблем.

Она што е многу важно е да се консултирате со психолог или психотерапевт, бидејќи орторексија има тенденција да напредува и затоа е многу важно да се реагира навреме.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris