Јак како бик, лесно ја поминува секоја препрека: Легендарниот Рено 4

15 август, 20200
фрефењ

Легендарниот Рено 4, или „Малиот џин“, е еден од оние култни автомобили што го сменија животот на луѓето на подобро!

Дојде малку подоцна од автомобилите создадени со истата мисија, како Буба, Спачек, Фиат 500 и 600, односно нашата Фиќо, но дури и денес е многу поприсутна на патиштата низ целиот свет отколку повеќето.

Првиот пат светот го виде во август 1961 година, а до 1994 година беше произведен во 8.135.424 примероци во 17 земји низ целиот свет. Од тој број, дури 575.960 „четворици“ биле произведени во Југославија, во фабриката ИМВ во Ново Место.


Создаден е како автомобил што требаше да им понуди на клиентите „нешто за секого“. Беше мала и пространа, ефтина и издржлива, можеше да носи и да повлече многу и да поминува насекаде.Најпродаваниот француски автомобил досега ќе го паметат повеќето од оние што го возеа по многу импресивен детал – рачката на менувачот во стилот на рачката на чадорот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris