Кралицата Елизабета II ќе му оддаде почит на морнарскиот тинејџер убиен во Втората светска војна

12 август, 2020
kraljica

Британската кралица Елизабета II. постхумно ќе му оддаде почит на морнарскиот тинејџер убиен во Втората светска војна, кој потона со воен брод додека пукаше во јапонски авиони, откри во средата нејзиниот претставник во Австралија

Генералниот гувернер на Австралија соопшти дека кралицата Елизабета го прифатила барањето на владата да му оддаде почит на Едвард „Теди“ Шеан, за неговата храброст во 1942 година.

На Шеан ќе му биде „доделен“ „крстот на Викторија“, највисоката британска чест.

18-годишникот се посветил на противвоздушниот пиштол да пука во јапонски авиони кои ги нападнале ги неговите колеги во водата додека нивната корвета ХМАС Армидале потонала во близина на брегот Тимор.

Преживеаните известија дека Шеан продолжил да пука во авионите и кога бродот потонал под површината на водата. Погодил во еден авион и ги растерал другите, кои пукале во бродовите во морето.

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави во понеделникот дека комитетот заклучил пред многу години дека Шеан треба постхумно да го прими „Крстот на Викторија“, првиот што ќе му биде предаден на член на австралиската морнарица.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris