Некои луѓе се предодредени да изневеруваат: не е нивна вина

21 август, 2020
65cf654dadc5262e8e27664a8afca158

Статистиката открива дека половина од браковите завршуваат со развод, а повеќе од 50 проценти од мажите и жените имаат вонбрачни афери. Сликата не е подобра ниту во недопрените бракови. Се проценува дека 20 проценти од брачните партнери имаат секс само помалку од шест пати годишно.

Антрополозите и зоолозите тврдат дека една деценија помалку од три проценти од цицачите се природно моногамни и дека тоа не е по природа, ниту за животните, ниту за луѓето. Луѓето обично имаат тенденција да бидат моногамни затоа што генетски веруваат дека интимноста е позабавна и со тоа полесно се постигнува. Физиолошките фактори исто така играат улога.

Така, на луѓето со повисоко ниво на тестостерон им е потешко да останат моногамни. Современата технологија, како што се Интернетот и мобилните телефони, во последните години го сменија лицето на моногамија затоа што им овозможија на луѓето полесна шанса за прељуба.

Природната женственост и машкост се важни за верноста

Сексуалниот инстинкт може да се сврти кон нечија предност во моногамен однос, а не против самиот себе, велат експертите. Вродените машки и женски црти можат да ја направат моногамијата во врската неодолива за двајцата, затоа што ја зголемува сексуалната желба, а истовремено може да примами и спротивен пол.

Жените имаат вродена женственост, што ги прави отворени, ранливи и чувствителни за мажите. И двајцата имаат корист од ова затоа што тоа овозможува подлабоко ниво на сексуално исполнување бидејќи им е полесно на жените откако ќе се отворат и ќе се доверат, а мажот може да и ’обезбеди заштита и прибежиште.

Спротивно на тоа, ако мажот е нежен, партнерката се чувствува безбедна и сакана од него и се создава врска на доверба. Ако овие улоги се наизменични, а страста за личност на партнерот се одржува, па да останете верни не е толку невозможно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris