ОВА Е ТАТКОТО НА РУСКАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА: Дознајте се за чвекот по кој е именуван познатиот РУСКИ ИНСТИТУТ

14 август, 20200
Annotation 2020-08-14 195656

Како познат автор на повеќе од 300 објавени дела, Николај Гамалеја беше член на Академијата на науките на СССР и на Академијата за медицински науки на СССР.

Русија пред два дена официјално објави дека регистрирала вакцина за корона вирусот. Таа вест имаше различни реакции во светот. Некои ги поздравија овие информации со скептицизам, а некои веруваат дека тоа е голем чекор напред во оваа пандемија.

Како што пишуваавме порано, оваа вакцина е креирана во Институтот Гамалеја во Москва. Носиме приказна за тоа кој бил Николај Гамалеја, човекот по кого е именувана оваа институција.

Тој е руски научник и физичар кој беше пионер во областа на молекуларната биологија и развојот на вакцините. Роден е во февруари 1859 година во украинскиот град Одеса, а потоа и град што припаѓаше на Царската Русија. Своето образование го започнал во родниот град каде дипломирал на Универзитетот Новоросијски во Одеса во 1880 година и на Воената медицинска академија во Санкт Петербург.

По враќањето од Франција во 1886 година, тој се здружил со Илјо Мечников, каде работеле на чело на Бактериолошката станица во Одеса, каде што, меѓу другото, работеле на вакцини против антракс. Тој институт стана првата руска бактериолошка станица за вршење испитувања.

Откако ја одбрани својата дисертација за етиологијата на колера, Гамалеја беше на чело на станицата Одеса 12 години од 1896 до 1908 година. Тој започна кампања за јавно здравје за истребување на стаорците во Одеса за да се спречи чумата и ги посочи кружните црви како преносители на тифус.

Како познат автор на повеќе од 300 објавени дела, Николај Гамалеја беше член на Академијата на науките на СССР и на Академијата за медицински науки на СССР. Тој исто така претседаваше со сојузот на здруженија на микробиолози, епидемиолози и вирусолози.

Николај Гамалеја почина во Москва во 1949 година, оставајќи зад себе бројни украси и длабок белег од областа на микробиологијата во Русија. Денес, неговото име повторно се здоби со важност заради првата вакцина направена против корона вирус во светот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris