Патување до Антарктик: Како да стигнеме до прекрасниот леден континент?

7 мај, 20200
Naslovna

Антарктикот, петтиот по големина континент на планетата, сè уште е прилично мистериозно место на светот. Иако е поголем од Европа, Антарктикот нема жители или влада, или нешто слично, но управува со снег и мраз.

Климатските промени силно влијаат и врз него, но сигурно ќе постои за некое време да се појде, така што секој сака за авантура може да го посети. Секако, ова е скап спорт, затоа што патувањето таму може да чини повеќе од 15.000 долари, но ако тоа ви биде патување во текот на животот, можеби вреди да се заштеди за тоа искуство … И кога ќе заврши короната, патувањата повторно ќе бидат во тек, така што ќе можете да појдете и дури до Антарктикот!

За почетниците, треба веднаш да се каже – нема кратенка за доаѓање на овој континент. Патувањето е нужно и долго и скапо, а скоро сите експедиции што организираат посета на Антарктик започнуваат во јужната хемисфера.

Со оглед на необичноста на дестинацијата, сосема е јасно дека летовите кон Антарктикот не се многу вообичаени. Најчесто, овој далечен континент се стигнува од Патагонија (јужна Аргентина), Австралија и Нов Зеланд. На пример, ова би изгледало како една рута што може да биде најзгодна: Прво, од вашата европска дестинација, пристигнувате во Буенос Аирес и од таму фаќате лет за Ушваја, град во Патагонија. Има чамци од тоа до Антарктик, така што ќе извлечете максимум од тоа, но имајте на ум дека сè уште е скапо патување кое трае неколку дена.


Ако на пример отидете во Нов Зеланд и потоа со брод од Тасманија, со многу пари , исто така ќе ви треба време затоа што крстарењето трае околу триесет дена. Секако, ќе доживеете и некои неверојатни природни убавини. Многу луѓе доаѓаат со брод, претежно од споменатата Усуаја, но некои дури пристигнуваат од Јужна Африка! Секако, постои и опција за лет на авион, од Чиле, а цените се многу скапи. Всушност, авионот ве носи на островот Кинг Џорџ на Шетландските острови и од таму фаќате крстарење и го намалувате времето за патување.

Најдобро време за посета

Апсолутно – зима. Кога зимата е зима, Антарктикот е летен, иако ова „лето“ понесете си резерви. Сепак, за ова време ќе имате можност да видите уникатни животни како што се бебешки пингвини, китови и други чуда на морскиот свет, па дефинитивно е најдобро време за посета помеѓу ноември и март. Во суштина, сето тоа го добивате. Антарктикот не е за секого, дури и повеќето што можат да го посетат (мислиме на приказната за финансии) нема да го сторат тоа, па останува првенствено сон на вистински авантуристи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris