По интимниот однос никако не смеете да користите сапун и влажни марамчиња, еве зошто се штетни тие!

15 август, 20200
shutterstock_622312136_1000x0

Кога ќе помислите на моментите кога се чувствувате најопуштено и среќно после сексот, сигурно не помислувате и на инфекциите. Сепак, некои работи не смеете да ги правите затоа што можат да бидат штетни за вашата вагина.

Заборавате да уринирате

За време на целосниот однос, бактериите можат да дојдат до мочниот меур. Ова може да доведе до инфекции, па затоа е многу важно да се уринира еден час по сексот.

По мокрењето, избришете од напред кон назад за да избегнете ширење на фекалии од анусот до вагиналната област. Поради оток и микро оштетување што може да се случи за време на сексуалниот однос, вашата кожа е склона кон инфекции.

Миење со сапун и разни гелови

Некои жени чувствуваат потреба од сапун и туш, но тоа навистина не е потребно. Вашата кожа е многу чувствителна по сексуалниот однос и може да има алергиска реакција на силни хемикалии од сапуните и разните гелови. Користењето сапун може да доведе до вагинална иритација и сувост.

Вагината е орган кој се чисти сам и треба да се однесувате многу нежно кон неа, па ако не би ставиле нешто во уста, не требало да се става во око или во вагината. Ако сè уште сакате да се истуширате, користете чиста вода.

Спиење во секси облека

Памучната долна облека е најдобра затоа што дише. Треба да се избегнуваат полиестер и најлон. По сексот, вашата кожа е топла и влажна, благодарение на потењето, вагиналните секрети. Синтетичката долна облека ја задржува влагата, така што постои ризик од инфекција. На вагината ѝ е потребен простор за да може да диши. Затоа, останете голи или користете памук.

Топла бања

Бања полна со меури по сексот може да звучи како совршена активност, но еве ги лошите вести. Срамните усни се зголемуваат за време на сексот како реакција на стимулација и отворање на вагината, што значи дека всушност имате големи шанси за инфекција. Ако сте во жешка бања со партнерот, тоа значи дека сте изложени на неговите бактерии. Исто така, високата изложеност на вода ја намалува ефикасноста за одбрана од инфекции.

Користење на влажни марамчиња

Ако сте чувствителни на хемикалии, како што се алкохол, глицерин, мирис и одредени масла, користењето влажно бришење може да предизвика иритација. Знаци што укажуваат на овој проблем се црвенило, оток и чешање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi