Раде Шербеџија има рецепт против Корона вирусот!

31 март, 20200
раде шербеџија

Раде Шербеџија (74) се јави од неговиот дом во Ријека, каде тој и неговата споруга Ленка се придржуваат кон сите мерки за изолација, не затоа што имаат симптоми или се заразени, туку затоа што велат дека тоа е мудро. Тој објасни дека дури сега сфаќа дека неговите обожаватели водат страници на Фејсбук под неговото име, но тој сега решил да контактира лично со нив, да снима песни и да раскажува приказни за да на сите ни помине побрзо времето.

Се запознавам со луѓе од целиот свет и покрај тоа што фотографираме, многу од нив велат: „На крајот на краиштата, ние сме пријатели на Фејсбук…“ Искрено, понекогаш не разбирав за што зборуваат, а потоа и некои мои блиски пријатели ме предупредија дека имам неколку страници на Фејсбук ширум светот и ми објаснија што тоа навистина значи … Сфатив дека некои од моите искрени обожаватели ги водат истите тие страни и така се забавуваат – ја започна Раде својата објава и продолжи:

– Една од моите страници на „Фејсбук“ е направена од моите музички менаџери од Словенија и гледам дека има многу следбеници … – Но, поттикнат од овие невозможни катастрофи што ни се случија на сите нас и не заклучија во нашите станови и куќи, чувствувам потреба да се јавам директно до моите пријатели и гледачи, т.е на слушателите, и за прв пат да отворам лично моја страница на Фејсбук.

 Сакам да снимам некои песни и да раскажам некои приказни за да ни помине побрзо времето … Да се дружиме и да ја чуваме уметноста во нас.

Уметникот сними неколку кадри околу станот, чистеше кромид, ги покажа фотографиите во станот, а за тоа време ја рецитираше песната на Никита Петрак „На розова хартија“. Тој неодамна рече дека е задоволен што институциите добро ја вршат својата работа во оваа тешка ситуација, а верува дека ова е доказ дека во изминатите години се поставиле некои стандарди во здравството.

– Добивам приказни за пожртвуваноста и стручноста на медицинските сестри и докторите во болниците, нивната професија е нешто што треба да се цени, наградува и во мирни околности – рече Шербеџија, а потоа откри што го поттикна на самоизолација:

– Бидејќи неодамна патував, враќајќи се дома, веднаш отидов во самоизолација, како и мојата Ленка. Не од страв од зарази, туку да се намали ризикот од ширење на вирусот и да бидеме дел од таа општа, превентивна приказна – рече актерот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris