Само ако сте имале корона ќе можете да го посетите ова прекрасно место!

31 август, 2020
бразил

Некои земји отворија граници за туристите и кренаа ограничувања што требаше да ги заштитат од пандемијата, а меѓу нив е и архипелагот во Бразил, кој сè уште има само еден услов за пристигнување.

Архипелагот Фернандо де Норона е меѓу најпопуларните бразилски туристички дестинации и штотуку е повторно отворен за туристите, пишува Метро.

Но, тие имаат услов за доаѓање – секој што сака да ги посети мора да има доказ дека го надминале СОВИД-19. Тие можат да достават два вида на тест – тест за ПЦР и тест за антитела на IgG, кој е прифатен од администрацијата на островот најмалку 20 дена пред пристигнувањето.

Архипелагот се наоѓа на списокот за светско наследство на УНЕСКО и се наоѓа на околу 300 километри од северо-источниот брег на Бразил.

 Тие се надеваат дека со доаѓањето на туристите ќе се опорави економијата на островот. Посетителите можат да очекуваатнационален парк и еколошки резерват по должината на брегот и разни екосистеми.

Тие се надеваат дека ако туристите веќе се опорават од вирусот, тие ќе имаат помали шанси за повторно инфекција. Затоа, тие ќе можат слободно да се движат низ архипелагот, без страв од можен пренос. Властите ги прекинаа туристичките посети од март кога пандемијата ги принуди многу делови на Бразил во целосна изолација.

Во таа земја, повеќе од 120.000 луѓе починале како резултат на СОВИД-19.

– Во првата фаза од отворањето, само туристите кои го надминаа КОВИД и се закрепнати и имуни на болеста, ќе можат да дојдат на островите. Веруваме дека тие не можат повторно да се заразат или да ја пренесат болеста – рече администраторот на островот Гилхерме Роча.

Сепак, научниците сè уште не се согласуваат целосно за тврдењата дека луѓето кои го преживеале вирусот се стекнале со имунитет. Минатата недела, медиумите објавија за човек кој го совладал вирусот, а потоа повторно се заразил со различна верзија на вирусот корона.

Бидејќи островот бил во целосна изолација, Роча вели дека е безбеден за посетителите.

– Сакаме да го намалиме ризикот на минимум. И, кој е најмал ризик во моментот? На кој начин е најбезбеден? Тоа е отворање на туризмот, но само за оние кои го надминале КОВИД. Луѓето ги обожаваат нашите острови затоа што природните убавини не се опишуваат и не можете да ги најдете на друго место на Земјата. Фернандо де Нороња е уникатно место – заклучува Роча.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris