Што да направите со шишињата кога ќе добијат непријатен мирис? Имаме едноставно решение

21 август, 20200
sise 2

Понекогаш тие можат да добијат непријатни мириси, но сè се чисти лесно со овие совети.

Подобро е за околината, но и за здравјето – металното шише за вода е многу корисно, но често може да го поприми мирисот на пијалокот кој е во него. Иако можете да го ставите во машината за миење садови, не се препорачува редовно да го правите тоа поради евентуална штета. Наместо тоа, обидете се со овие неколку едноставни начини да ги исчистите метални шишиња, пренесува Lifehacker.

Детергент за миење садови и четка за шишиња

Понекогаш е тешко да се дофатат сите дамки и нечистотии што се наоѓаат во шишињата, но тесната четка за шише ќе ви помогне да исчистите сè што е валкано.

Топла вода

Топлата вода е одлична за справување со непријатниот мирис на садовите, но понекогаш водата од чешма не е доволно топла. Едноставно зовриејте вода во тенџере и додадете малку додека го чистите металното шише. Затворете го шишето со капаче и оставете ја топлата вода преку ноќ. Можете исто така да додадете неколку капки детергент за миење садови за подобри резултати.

Бел оцет

Ако водата не е доволно силна за да исчисти непријатни мириси, белиот оцет ќе помогне. Истурете една четвртина оцетот во шишето и пополнете го остатокот со врела вода. Затворете го и добро протресете го и оставете го да се отстои преку ноќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi