Тускиот мачор Митенс номиниран на изборот за „Личност на годината“ во Нов Зеланд, еве зошто

21 август, 20200
f_8521359_1024

Меѓу номинираните за „Личност на годината“ во Нов Зеланд, овој пат имаше една мачка. Покрај него, номинирани се и министерот за здравство Ешли Блумфилд и премиерката Jacакинда Ардерн, пишува „Гардијан“.

„Ова е исклучителна година, секој од номинираните е херој на свој начин“, рече спонзорот за награда.

За некои, херојот е исто така турска мачка Ангора по име Митeнс која лута низ салони за тетоважи, канцеларии и цркви и е среќна што позира за фотографии на социјалните медиуми.

Претходно оваа година, на Митенс од Велингтон му беа врачени клучевите во градот, а неговиот авантуристички дух му заработи илјадници обожаватели на социјалните медиуми.

Митенс стана познат во 2018 година кога беше забележан без пардон како влегува во разни институции како колеџи, поштата и Католичката црква. Еднаш дури го однеле во полиција мислејќи дека е изгубен.

Но, по уште неколку средби со Митенс, вработен во канцеларијата за заштита на животните отвори група на Фејсбук за да ги убеди сите загрижени дека Митенс воопшто не е изгубен и не треба да се спасува. Тој е едноставно авантурист.

Фејсбук групата на Митенс сега брои над 50,000 луѓе кои секојдневно ги следат активностите на мачката низ целиот град.

Покрај Митенс, премиерката Jacакинда Ардерн и нејзиниот фигуративен „тим од пет милиони“, со кого успешно ја води земјата преку пандемија, а министерот за здравство Ешли Блумфилд се номинирани за „Личност на годината“.

Блумфелд се здоби со јавна корист за своето смирено обраќање и внимателно објаснување на фактите за коронавирусот за време на дневните прес-конференции, а разни четки, заштитни маски и кеси за купување со лицето беа испечатени во негова чест.

Писателката од Нов Зеланд, Ана Конел, на шега го смени името на својот профил на Твитер во „Ешли Блумфилд Фан Клуб“ и рече дека не се случува честопати сите корисници на Твитер да се согласуваат за нешто, но дека малкумина можат да кажат лош збор за Блумфилд.

Покрај овие споменати, за „Личност на годината“беа номинирани микробиологот Сиокси Вилес, пратеникот од Зелената партија, Клеи Сварбрик, новинарот Патрик Гоуер и лидерот на партијата АКТ Дејвид Сејмур.

Меѓу оние кои ја освоија престижната титула во последните години вклучуваат режисерот Оскар, Таика Ваитити, комичар и активист за ментално здравје, Мајк Кинг, и поранешниот капитен на рагби тимот „Сите црнци“, Ричи Меки.

Мачката сеуште не победила на овие избори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi