Што ги согорува мастите поефикасно од вежбање во теретана

21 јули, 20200
ххх

Кинезиолозите тврдат дека масните наслаги е најлесно да се стопат ако вежбачите се посветуваат на одредени кардио методи. Аеробни тренинзи кои трошат маснотии, а не јаглехидрати, се шетање трчање, пливање, велосипедизам, веслање, прескокнување јаже … За повеќето од нив, нема членарина во теретана затоа што тие се достапни за сите, но треба да обрнете внимание на тоа каков вид тренинг ви одговара. Иако одењето е активност со најмал интензитет од сите горенаведени, и со тоа дава најслаби резултати, идеално е за почетници или за оние кои се опоравуваат од повреди. Покрај тоа, корисно е ако сакате само да се опоравите од посилниот тренинг што неодамна сте го направиле, а во тој случај знаете дека секое вежбање е добро. Може да се потрошат околу 300 калории за еден час.

Трчањето треба да се разликува првенствено од спринтот, кој исто така припаѓа на аеробни активности. Потрошува околу 600 калории на час, ги обликува мускулите на нозете, ја зголемува формата, но не е за секого. Треба да го избегнувате ако инаку имате проблеми со зглобовите, бидејќи премногу оптоварување може да доведе до повреди. Исто така, ако сте со поголема тежина, треба да почекате да изгубите неколку килограми и само тогаш да се вклучите во овој вид вежба. Значи, ако сакате да изгубите тежина со трчање, можете, но најдобро би било да го сторите тоа само ако не сте премногу далеку од идеалната или посакуваната тежина.

Foto: Depositphotos/ studioM

Но, затоа возењето велосипед и пливањето се погодни за секого, а 600 до 750 калории можат да се потрошат за еден час. Возењето велосипед на отворено има повеќе придобивки, а тоа сигурно не може да биде здодевно затоа што можете да пробувате нови патишта секој ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris