Свет во доба на корона: Дали е време да се вратиме на нормалниот живот

31 август, 2020
maske


Бројот на мртви и тешко болни продолжува да паѓа. Со месеци се намалува и бројот на хоспитализирани пациенти, како и оние на респираторите. Постојат неколку начини на кои се бројат смртните случаи поврзани со ковид-19 и секој покажува дека по април, кога бројот на починатите достигна врв, дојде до значителен пад. Ако ги погледнеме само оние кои починале во 28 дена, откако тестирале позитивно за коронавирус, бројот се намалил за 99 проценти, од скоро 1.000 на ден на помалку од 10. Од друга страна, во просек 30 мажи умираат од рак на простата, а 30 од рак на дојка.

Some 1.8M people recover from COVID-19 globally

Ниту една од овие две бројки не може да се чуе на телевизија, за разлика од статистиката за бројот на заразени кои умираат од коронавирусот. Точно, бројот на нови инфекции од вирусот корона расте неколку месеци, но тоа може да се објасни со зголемениот број на тестови. Од почетокот на јули, бројот на тестови е двојно зголемен, а повеќе тестови значат попозитивни случаи. Она што е важно е дека немало зголемување на бројот на заразени лица кои морале да одат во болници.

We Still Don't Know How Many People Are in the Hospital With COVID-19 |  County 17

Исто така, во споредба со почетокот на епидемијата кога жртвите беа стари, сега се заразени многу помлади луѓе кои се помалку заболени, изјави професорот Карл Хенеган од Оксфорд за Би-Би-Си. Покрај тоа, тој додаде дека вирусот циркулира многу помалку затоа што луѓето се придржуваат кон мерките за физичко растојание. Луѓето кои се заразуваат и завршуваат во болницата, многу поверојатно ќе преживеат, а сега лекарите знаат подобро како да се борат со вирусот. На глобално ниво, ковид-19 влијаеше врз светот. Повеќе од 800.000 луѓе починале од круната, а 25 милиони се заразиле.

Fear meets fortitude in Peru hospital hard hit by COVID-19 | KWKT - FOX 44

Еланор Рајли, професор по имунологија на Универзитетот во Единбург, смета дека светот е многу подобро подготвен за вториот бран на короната. “Ќе има зголемување на бројот на заразени лица, но не очекувам дека ќе имаме толку хоспитализирани лица како во почетокот. Сега знаеме доволно за да ги заштитиме старите и ранливите категории, што ќе им овозможи на другите да продолжат да го живеат животот”, рече таа. Ова значи дека одговорноста за борба против инфекцијата е на нас – физичко растојание, заштитна маска, хигиена на рацете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris