Телото ви испраќа предупредувања што не смеете да ги игнорирате: Знаците дека болката може да биде опасна!

16 август, 2020
гфгд

Ако ги префорсираме мускулите или ги истегнуваме, логично е дека болката се јавува, но ако тие ви го пробиваат и се мешаат во вашиот сон, ова се предупредувања кои не се сигнали што не смеете да ги игнорирате.

Болката е посилна наутро

Ако ви се случи да се разбудите укочени наутро а не сте вежбале, тоа е сериозен аларм.

Имено, некои хронични автоимуни нарушувања можат да бидат поврзани со болка во зглобовите и мускулите.

Автоимуните заболувања се јавуваат како резултат на имунитет на клетките, ткивата и органите, т.е. организмот напаѓа самостојно или поради губење на толеранција кон сопствените ткива. Многу е важно да се препознаат овие болести во рана фаза.

Утринската вкочанетост е особено поврзана со артритис и ревматоиден артритис.

Причината зошто болката често се јавува наутро е дека ‘воспалителните молекули одговорни за болка и непријатност почнуваат да циркулираат низ целото тело.

Болката продолжува по неколку недели

Друг знак дека вашето тело ви праќа дека ситуацијата е посериозна е ако болката трае повеќе од неколку недели. Тогаш мора да контактирате со лекар.

Општо, шест недели е толерантна граница, но може да зависи и од типот на болка што ја чувствуваме.

„Повеќе од 90 проценти од луѓето со акутна болка во долниот дел на грбот се опоравуваат во рок од 6 недели, но доколку имате болки во зглобовите, очекуваното закрепнување е две недели“, објаснува Др. Буџан

Ако болката е придружена со црвенило, оток или чувство на топлина, не смеете да чекате шест недели, но мора претходно да се јавите кај лекар.

Атипична болка

„Болката се манифестира на стотици различни начини, во зависност од околностите.

Кога чувствувате досадна болка, обично станува збор за непријатност во мускулите “, вели д-р Буџан.

Од друга страна, острата болка може да укаже на проблеми со нерви или коски.

Ако чувствувате болка во прободување што доаѓа и оди и се враќа во посилна форма, тоа не е типична болка.

Од таа причина, неопходно е да го слушате вашето тело и да се грижите за него. На тој начин, вашата интуиција ќе открие дали таа болка е нешто нормално или не.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris