Трауматични исповеди на родители чии деца се заразени со „ДОЛГОРОЧЕН КОВИД“

10 август, 20200
000_1SH56H

Една статија на Си-Ен-Ен објаснува дека проблемот со објаснување на случаи на долгорочно присуство на SARS-CoV-2 кај деца е што децата ретко завршуваат во болница и затоа нивните случаи не биле доволно клинички испитани.

Во својот напис, Си-Ен-Ен го наведува случајот на Индијана Еванс, 14 годишна девојка од Хертфордшир на југот на Англија, која пред инфекцијата со коронавирусот беше перспективна танчерка, која вежбаше танцување 16 часа неделно и беше во одлична состојба.

Никогаш не беше позитивна за вирусот, но подоцна беше откриено дека страда од последиците од општата слабост на телото од ковида-19, со која се справила на почетокот на март.

Односно, последователно било утврдено дека била заразена. Не е единствената на која симптомите на ковид-19 ѝ се присутни со месеци. Нејзиниот случај е специфичен по тоа што е дете, а досега медицината се занимавала со случаи на „долгорочен ковид“ само кај возрасни.

Овие деца страдаат од малаксаност, останување без здив, болка во градите, дијареја и така натаму со недели и недели. Си-Ен-Ен за овој синдром особено го обвинува американскиот претседател Доналд Трамп, кој, во низа скандалозни изјави, исто така рече дека „децата се скоро имуни на вирусот“.

Научниците објаснуваат каков проблем има во проучувањето на „долгорочен ковид“ кај децата.

“Во моментов, конкретни податоци за ова не се објавени никаде. Ова е затоа што ние сè уште сме релативно на почетокот на оваа болест, а децата се релативно помалку погодени”, коментира Натали МекДермот од колеџот „King“ од Лондон.

Си-Ен-Ен најде објаснување за појава на „долгорочен ковид-19“ кај децата. Проблемот е во тоа што медицината едноставно не успеа да се справи со Кодид кај оваа мала група на пациенти, така што родителите се самоорганизираат во „Long covid support group“ на Фејсбук.

Овде родителите, постојано комуницираат едни со други, забележаа одредени регуларности на шемата во услови на нивните болни деца. Индијана Еванс, велат нејзините родители, се разболела, после 10 дена била многу подобра, а по првите активности таа одеднаш повторно се „распаднала“.

„Нашето искуство е дека вирусот се однесува како да се развива од едно до нешто сосема друго. Во одреден момент Вие сте добри, а потоа Ви се случува нешто друго“, ги цитираше Си-Ен-Ен.

Биргит од Источен Сасекс на југо-исток на Англија, исто така, ја откри нејзината приказна за Си-Ен-Ен.Нејзиниот седумгодишен син,  четири месеци откако се зарази со „ковид-19“, сè уште не може да трча колку што можеше порано, го губи здивот, изгубил многу телесна тежина.

Таа рече дека и нејзиниот сопруг сè уште се опоравува. Нејзиниот син имал треска, дијареја и конјунктивитис од симптомите. Тој, исто така, лежеше дезориентиран и следните неколку недели целосно го загуби апетитот.

Проблемот во Велика Британија е и во тоа што здравствените услуги беа целосно уништени при експлозијата на епидемијата, болниците беа апсолутно преполнети, лабораториите не успеаја да обработуваат податоци ниту приближно колку што е потребно …

Во принцип, многу семејства не успеаја да се тестираат за ковид-19 и од симптомите беше јасно дека се болни.

Нивните деца, повеќе се повеќе од четири месеци се очигледно заболни, сè уште не се добри и медицината едноставно нема основни информации за нивната состојба, а камоли за оние што би можеле да сфатат зошто тие, над секоја логика, имаат симптоми на ковид- 19 траат толку долго.

Ен-Ен собра сведочења од многу луѓе кои посакаа да останат анонимни. Мајката на 11-годишните близнаци изјави дека една од близнаците сè уште има воспалено грло, затегнатост во градите, отечени прсти и дневни крварења од носот. Нешто малку е подобар, рече таа, дури од средината на јули. Другиот близнак има болка во колената и колковите.

Дури и децата кои целосно се опоравиле од ковид, претрпеле траума, тие се плашат, на пример, да се вратат на училиште. Тешко е да се замисли како е за децата чии симптоми со месеци се одолговлекуваат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi