Нереални димензии: Најголемиот плоштад во Светот

26 октомври, 2021
62181031

Колку е нереална неговата големина, толку е и бајковито името на плоштадот, што во превод значи море од ѕвезди…

Кина е позната по огромните градски плоштади; рангираше дури четири од десетте најголеми во светот. Плоштадот Ксинхаи во Далиан, главниот град и пристаништето на кинеската провинција Лиаонинг, со поглед на Корејскиот Залив, е најголемиот во светот. Ксингхај е најширок, толку голем што не може да се види од едната до другата страна – се протега на километар и половина.

Колку е нереална неговата големина, толку е бајковито името на плоштадот; во превод значи „море од ѕвезди“. Плоштадот Ксингхаи е изграден на 100-годишнината од градот Далиан во 1998 година. Споменик од 1000 стапалки и отворена книга свртена кон морето потсетуваат на возбудливата историја на градот. И ако погледнете во морето, ќе видите мост кој треба да биде завршен во 2015 година. Традиционалниот столб huabiao го означува центарот на плоштадот и се искачува на височина од речиси 20 метри.

62004919
62181024
62181025
62181026
62181031
62181032
62181033

Околу плоштадот има луксузни апартмани, ресторани, банки, продавници за луксузни спортски автомобили и забавен парк. Плажата Ксинхај Беј, хотелот замок, Музејот за модерна историја Далиан и музејот Шел се исто така во близина.

Ако го посетите најголемиот плоштад во светот во текот на летото, можете и да наздравите за него, бидејќи токму тогаш се одржува Меѓународниот фестивал на пивото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris