НАЈУБАВАТА ПЛАЖА НА СВЕТОТ: Скриена плажа на љубовта, вистинско чудо на природата! (ФОТО/ВИДЕО)

19 април, 2021
247993_profimedia0163831377_ls

Создадена е како резултат на воени вежби и тестирања, а денес е една од најубавите и најскапоцените плажи на светот.

На мексиканскиот остров Мариета, недалеку од брегот на Порто Валарта, се наоѓа Плажата Дел Амор – скриена плажа на љубовта – една од најубавите на планетата.

Сместена е во голем кратер, поради што не може да се види од копното или од морето, но може да се стигне само доколку пливате низ морски тунел.

Островот Мариета е дел од помалите острови кои се формирани пред неколку илјади години поради вулканската активност на овие простори. Поради богатата и чувствителна флора и фауна, тие се заштитени од мексиканската влада и се целосно ненаселени.

Покрај тоа, во 1900-тите, владата тестирала воена опрема на оваа локација, па сè уште се сомнева дека островите се полни со неексплодирани експлозивни средства.

Силните експлозии се одговорни за фактот дека оваа област е атракција денес, бидејќи бројни дупки формираат атрактивен систем на подводни и надземни отвори, кои мексиканската влада ги прогласи за национален парк во средината на 20 век по големиот притисок на јавноста да се запрат детонациите.

skrivena plaža

Оваа плажа веќе подолго време е скриена од очите на јавноста, а нелегално ја посетуваат околу стотина туристи ширум светот. За овој рај на земјата се дозна, откако се проширија фотографиите на социјалните мрежи.

Плажата може да прими 117 посетители истовремено, кои имаат само 20 минути за разгледување, така што секој може да го добие својот ред.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris