Не му се приближувајте кога доаѓа олуја: 7 работи кои не ги знаевте за еден од најславните кипови на светот

15 октомври, 2021
image_2021-10-15_165818

1. Статуата на Исус Христос е гордост на бразилскиот град Рио де Жанеиро и една од најголемите туристички атракции. Беше претставен на јавноста на 12 октомври 1931 година, пред точно 90 години, на ридот Корковадо.

2. Статуата е висока околу 38 метри и е поставена на надморска височина од 709 метри. Затоа, не е ни чудо што е мамка за гром. Се проценува дека гром ја удира во просек три до шест пати годишно. На пример, голема бура во 2008 година ги оштети главата, веѓите и прстите на Исус, но тие беа брзо поправени.

3. Самата статуа е 28 метри широка и 30 метри висока. Тие ја нарекуваат најголемата статуа Арт Деко во светот.

4. Статуата не е направена во Бразил. Францускиот скулптор со полско потекло Пол Ландовски ја направи статуата во глинени парчиња. Потоа беа транспортирани во Бразил, каде што беа собрани и зајакнати со бетон од неговиот оригинален дизајнер – бразилскиот инженер Хајтор да Силва Коста со помош на колегата Алберто Какот.

5. Изградбата на статуата траеше дури осум години – од 1922 до 1931 година, а за неа беа потрошени околу 250.000 американски долари.

6.Статуата е толку популарна во Бразил што ја зголеми и цената на недвижниот имот откако беше подигната. За стан во Рио де Жанеиро со поглед, ќе треба да одвоите повеќе пари отколку за дом со иста големина без поглед кон него.

7. Иако статуата на Исус Христос Откупителот е веројатно најпопуларната статуа со ликот на Исус Христос во светот, таа не е најголемото такво уметничко дело. Најголемата статуа со ликот на Исус Христос се наоѓа во Макале, Индонезија на ридот Бунту Бураке. Исус од Бунту Бурак е висок 40 метри и заедно со пиедесталот достигнува висина од 52,5 метри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris