Оваа туристичка атракција е НЕВЕРОЈАТНА: Се појавува и исчезнува периодично, а ако имате СРЕЌА можете да ја видите ВО ЖИВО (ФОТО / ВИДЕО)

30 јануари, 2021
ЖОЖ

Необичната традиција започна во 1999 година, помеѓу Божиќ и Нова Година, кога беа пронајдени четири женски градници прицврстени на жичаната ограда покрај патот.

Не е познато кој и зошто го сторил тоа, но има гласини дека група жени ја дочекале Новата година во хотелот Кардрон, а откако доцна во ноќта излегле од пабот, решиле да ги соблечат градниците и да ги обесат на ограда.

Како што се прошири веста за оградата, сè повеќе градници почнаа да се појавуваат. Во следните години, популацијата на градници се множи со илјадници и оградата стана единствената туристичка атракција што го привлече светското внимание.

Со текот на годините, градниците беа отстранети од оградата во многу наврати, но градниците се враќаа секој пат. Првиот обид за чистење беше направен само два месеци откако беа поставени првите градници.

Друг обид беше направен во октомври 2000 година, кога неколку непознати лица извадија околу 200 градници од оградата. Во 2006 година, извадија 1.500 градници од оградата. Но, оградата повторно започна да ја обновува својата колекција. Подоцна истата година, беше направен обид да се направи најдолгиот ланец на градник во светот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber