Пеколни скали до апсолутен РАЈ: Дали би оделе по НАЈОПАСНАТА патека во Светот? (ФОТО + ВИДЕО)

8 јануари, 2021
Hua-San-planina-1536x1092

Преминувањето на планината Хуа Шан ги тресе колена од страв, но погледот вреди за сите маки

Од глетката ќе ви се заврти бо главата, ќе ви се затресат нозете, но погледот … нема пари што можат да платат за тоа!

Вреден е и за маките, стравот и тресењето на колената.

Само најхрабрите можат да одат по патеката на планината Хуа Шан или Планината на смртта, како што уште се нарекува, а таа е толку опасна што мора да бидете врзани за карпите цело време за да не паднете.

Планината Хуа Шан е една од петте големи кинески планини и се смета за свето место уште од вториот век п.н.е.

Многу луѓе ги загубија своите животи на ова место, но тоа сè уште не ги спречува туристите од целиот Свет да одат по „небесниот пат“ од трули даски, сè до врвот на планината, каде што навистина можат да стигнат само најхрабрите.

Самата патека е долга околу 14 километри и ги поврзува јужната и северната страна на планината. Изградена е пред 700 години од свештеник Тоист по име Хи Жижен, кој зачукуваше камени клинови во карпи и им ставаше дрвени штици. На овој начин, тој сакаше да ја искуси и зајакне својата вера. Денес, преминот е нешто побезбеден, затоа се поставени ланци покрај карпата, но сè уште не е доволно безбеден. Постојат гласини дека дури стотина луѓе годишно ги губат своите животи тука, но тоа не е официјално потврдено никаде. Исто така, се додава дека во 99% од случаите, виновни се самите туристи кои или не носеле јажиња, или не се придржувале до други правила, според порталот travelchinaguide.com.

Патеката се наоѓа на 2155 метри надморска височина, што е највисокиот дел од планината Хуа. Долга е околу 130 метри и се состои од три дела.

Горниот дел е од Јужната небесна порта до пештерата Чаојуан, каде купувате и добивате безбедносно јаже. Овој дел е долг околу 20 метри и широк 70 сантиметри со железни огради. Значи, тоа е сосема безбедно, според порталот chinadiscovery.com.

Според упатствата на персоналот, треба да го затегнете безбедносното јаже околу градите, а веќе во средниот дел, вашето срце сигурно ќе започне да чука посилно, бидејќи делот долг околу десет метри е многу стрмен, а вие ќе одите надолу држејќи се за метални ланци, преминувајќи преку метални шипки. врежан во пукнатините.

Тогаш ќе стигнете до најопасниот дел. Дупките се издлабени по карпите во кои се вградени штици, а во некои делови дури и ги нема. Туристите се движат тука многу бавно, скоро сантиметар по сантиметар, бидејќи патеката не е поширока од ширината на стапалата. Откако ќе стигнете до крајот на патеката, треба да одите по истиот пат назад, додека под вас има бездна.

Не му е дозволено на секој

Туристите кои се пониски од 150 сантиметри, постари од 50 години или страдаат од срцеви заболувања, хипертензија, акрофобија и слично, не смеат да учествуваат во оваа активност.

Исто така, мора да бидете во удобни чевли, влечки, потпетици и сандали воопшто не се дозволени. И, исто така, се препорачува да носите пар дебели работни ракавици, за да не се исечете на старите метални обрачи во карпите.

Дали би се осмелиле да го посетите ова место и да ја преминете оваа патека? Пишете ни во коментарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber