Лесен начин за чистење на телевизорот: Редовното одржување ќе го продолжи неговиот животен век

1 декември, 20220
pexels-cottonbro-studio-4107155-830x0

Поновите супер тенки телевизори со рамен екран имаат многу специфични упатства за чистење од производителот

Телевизорот е еден од предметите во нашите домови кој собира многу прашина. Освен тоа, се бориме и со дамките на екранот, па секогаш е проблем да се избере соодветно средство за чистење на толку чувствителна површина.

Добрата вест е дека ТВ екраните се прилично лесни за чистење, но постои еден процес кој гарантира дека нема да ја оштетите вашата скапоцена електроника, според „Yahoo“.

Поновите супер тенки телевизори со рамен екран имаат многу специфични упатства за чистење од производителот. Редовното чистење не само што ќе го заштити вашиот екран, туку потенцијално ќе ја зголеми долговечноста на вашиот телевизор во целина. Повеќето телевизори денес се LCD/LED или OLED со голем екран.

Совети

Никогаш не прскајте ништо директно на екранот. Секогаш прво испрскајте на крпата. Директно прскање на ТВ екранот може да ги оштети екранот и електрониката.

Кога чистите, секогаш користете мека крпа без влакненца. Не користете груби хемикалии кога ги чистите ТВ екраните. Ова се деликатни површини и сè освен едноставен 1:1 раствор од бел оцет е премногу силен за површината и може да ја оштети.

Исто така, сакате да бидете сигурни дека сте го исушиле екранот колку што е можно повеќе пред да го вклучите повторно. Уште подобро, оставете целосно да се исуши барем уште еден час пред повторно да го вклучите телевизорот. Целосното сушење е уште еден чекор кон мир на умот во заштитата на внатрешноста на телевизорот доколку влагата влезе внатре.

Кога чистите, не притискајте силно бидејќи тоа може да ја оштети чувствителната површина на екранот.

Како да го исчистите далечинскиот управувач за ТВ

Како што веројатно знаете, далечинскиот управувач може да собере многу нечистотија, особено на малите простори помеѓу копчињата.

Прво, извадете ги батериите ако ги има вашиот далечински управувач. Користете го истиот разреден раствор од оцет на крпа за да ја избришете надворешната страна на далечинскиот управувач. Може да употребите лесен притисок на употните дамки.

Оставете го далечинскиот управувач да се исуши наопаку најмалку еден час за влагата да испари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş