Category: љубов и секс

841659_profimedia0298615165_ls.jpg
Целата ситуација, логично, влијаеше и на нашите сексуални животи, а еве што велат експертите за тоа како ќе изгледа сексот во новата година и што ќе се промени. Минатата година беше, за повеќето, една од најтешките. Пандемијата во голема мера ги промени нашите животи. Почнувајќи од фактот дека поголемиот дел од времето го поминувавме дома. […]

adult-affection-beard-842546_400x0.jpg
После сите бродоломи, порази и емоционални рани, важно е да не престанете да верувате во љубов Психолозите истакнуваат дека ние навистина се вљбуваме три пати во животот, и секоја од овие љубови се раѓа од посебна причина. Прашањето е – Која од овие љубови е навистина вистинската? Обично се заљбуваме за прв пат во младоста, […]

1610463159486-shutterstock378797413-830x0-1.jpg
Малку мажи ќе седнатт пред вас, ќе ве гледаат во очи и ќе признаат дека ве изневериле Со појавата на социјалните мрежи, сè стана достапно, па изневерувањата станаа почести. Всушност, на прељубниците никогаш не им било полесно да ја покажат оваа карактерна одлика и да се фрлат во акција. Секако, не е лесно да се […]

GettyImages-680675766.jpg
Кој е тој период кога жената „зрачи“ најмногу? Веројатно често сте чуле дека убавината во голема мера зависи од самодовербата што ја носиме во нас. Дека е вистина потврдува и едно истражување, кое дошло до заклучок во кои години жените се чувствуваат најпривлечно, односно кога имаат најголема самодоверба. Во случај да не сте знаеле, жените […]

.jpg
Јана Хокинг од Австралија откри зошто жените не треба да влегуваат во врска со мажи кои имаат по триесет години. Таа вели дека мажите на оваа возраст не се идеален избор за жени кои планираат сериозна иднина со партнерот. „Држете се подалеку од мажи на возраст од 30 до 40 години“, рече таа. Таа изјавува […]

.jpg
Познато е дека односот помеѓу свекрвата и снаата е проблематичен и честопати може да биде полн со тензии, расправии, конфликти и недоразбирања. Едно истражување потврди дека дури 40 проценти од жените сметаат дека нивниот однос со свекрвата е лош. Најголемиот проблем лежи во фактот што свекрвите даваат совети кои изгледаат добронамерни на првата топка, но […]

afc86789d2971736a44e8b2a2a54a4851d67df621_articlemain.jpg
Обидете се да шепотите слатки секси глупости затоа што вашата интимност ќе ја однесе на ново ниво… Без срам Вежбајте да изговарате приватни секси фрази. Ова ќе ви помогне да надминете нешто што може да ве направи непријатно или да се чувствувате глупаво. На овој начин ќе постигнете или научите секси тон што го сметате […]

befunky-collage_Y6BcbWW-1.jpg
Без оглед колку се високи нивните сексуални нагони, повеќето мажи не можат да постигнат втор оргазам без да направат мала пауза помеѓу првиот и вториот секс. Но, ова истражување го тврди спротивното. Со години, за ова обвинувавме хормон наречен пролактин, но научниците штотуку ја разбија оваа долгогодишна теорија по неодамнешниот експеримент со животни. Новото истражување […]

dreamstime-m-205529138.jpg
Некои знаци на Зодијакот одговараат на нивниот карактер и честопати се нарекуваат идеални парови, но премногу сличности можат да бидат лоша работа, како што е случај во следните комбинации. Овен и Лав: Овој пар е премногу себичен На оваа комбинација нема да недостасува интензитет или страст. Во мисла и акција, никогаш нема да има здодевен […]

282455_profimedia0495031431_ff-1.jpg
Интересно истражување покажа дека еден фактор може да „направи чуда“ ако сакате да заведете момче И покрај сите квалитети што влијаат врз нас да задоволиме некого, примитивните инстинкти не можат да се игнорираат ниту денес, велат научниците. Имено, истражувањето во кое учествувале 400 лица покажало дека девојките кои имаат машки пријатели или работат во претежно […]

173926_pexels-roman-odintsov-4553619_f.jpg
Измерено е! Докажано е! Пробај! Истражувањето спроведено на 1.500 Канаѓани покажа дека треба да се направи една работа пред сексот најмалку шест минути – „да се биде сексуално задоволен“. Едноставно решение е: шест минути предигра! Можеби е помалку романтично, но е многу поефикасно, се тврди. Значи, ако земете шест минути време за предигра активно и […]

dumbpeople_bettersex_articlejpg.jpg
Научниците од колеџот Велесли и универзитетот во Канзас дошле до интересни заклучоци. Тие побараа од повеќе од сто студенти да погледнат фотографии од мажи и жени. После тоа, тие мораа да кажат дали можат да замислат одредена личност како потенцијален пријател или сметаа дека можат да имаат љубовна или сексуална врска со него. За време […]

57352f3a9d2fc413dfb78577e03124a2c77e56f9.jpg
Традиционален или модерен начин на запознавање? Постојат мислења дека апликациите за поврзување парови не можат да нè запознаат со партнер со кој ќе имаме долга и сериозна врска, но една швајцарска студија покажа дека е многу поверојатно дека апликацијата ќе ги охрабри корисниците да постигнат долгорочна врска. Овој начин на дружење денес стана многу популарен […]