Kaко да им го блокирате Facebook на децата и како да го одблокирате на работа

9 април, 20123
12

Facebook е зараза, Facebook е потреба, Facebook e се овие денови! Од 7 до 77 годишна возраст, сите ние губиме премногу време на оваа социјална мрежа.

Па така, тимот на попара.мк се реши да Ви открие еден начин да го блокирате, а потоа доколку сакате и да го одблокирате. Сакате вашите малолетни деца, кои поминуваат премногу слободно време на Facebook, да ги пишуваат своите домашни задачи, да поминуваат време со вас, или да прават било што, наместо да седат пред компјутер? Тогаш следете не.

Одете во C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts. Отворето го фајлот „hosts”, кликнете го второто копче на маусот и одберете „open with WordPad”.

Потоа додадете ја оваа реченица на крајот: 0.0.0.0www.facebook.com

Сега нема да можете да влезете на Facebook од тој компјутер, ќе ви се појавува „Connection closed by remote server”. Можете да го направите со било кој друг веб сајт.

Од друга страна, доколку Ви е блокиран Facebook на работа, или пак сакате повторно да го одблокирате, може да го направите тоа со следниов чекор: едноставно додадете „#” на почетокот на линијата/реченицата.

3 comments

 • Drndalo

  17 април, 2012 at 20:10

  Ova za Windows 7 za blokiranje na fb ne raboti

  Reply

 • sys_admin

  12 април, 2012 at 12:41

  Ова е успешно само за мали деца 🙂
  На работа ако ви го блокираат не ке биди со host фајлот, едноставно ќе стават забрана на серверот или рутерот за одреден сајт.

  Reply

 • petar

  11 април, 2012 at 18:00

  Ova e za windows xp a za windows7 ?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/