Резервоарот никогаш не треба да ви биде полупразен – Еве зошто

27 февруари, 20170
2

Една од работите која сите би требало да ја избегнуваме е полупразен резервоар.

Имено, кога резервоарот за гориво е празен, во него се кондензира вода, поради разликите во температурата.

-Празниот резервоар е посебно опасен во оние периоди од годината кога температурата драстично се менува, како на пример сега, кога ноќните температури се под нулата, а дневните достигнуваат и преку 10 степени. Ова особено е изразено кај поголемите резервоари, кои имаат капацитет и до 100 литри. Тоа се „празни буриња “ полни со воден кондензат, вели овластениот судски вештак за возила, Горан Хусинец.

Тој уште додава дека водата која се кондензира е најголемиот непријател на моторот, бидејќи предизвикува предвремена корозија на составот за вбризгување, а со тоа и проблеми во работата на моторот.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris