Египетски археолози пронајдоа седум гробници од времето на фараоните

14 ноември, 20180
египет 0

Египетските археолози открија седум гробa од времето на фараоните во близина на главниот град Каиро, во кој се наоѓаат десеттина мумии од мачки, како и дрвени статуи на други животни и птици, изјави водечкиот египетски претставник за антиквитети Мостафа Вазири. Тој кажа дека на откриената локација во Сахара исто така се наоѓаат мумии од скараби – светиот инсект на египетската митологија. Од пронајдените статуи, најголем дел од нив претставуваат мачки, што го одразува почитувањето на древните Египќани кон тоа животно на кој богот Басет се молел.

Исто така, пронајдени се статуи на лавови, крави и соколи.

Египет го зајакнува публицитетот со своите новооткриени историски пронајдоци надевајќи се дека ќе го оживее мртвиот туристички сектор кој се опоравува од востанието во 2011 година, кога долгогодишниот автократски лидер Хосни Мубарак беше ранет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber