Озонската обвивка се регенерира, дупката на Антарктикот се намалува

9 ноември, 20180
ozon

Новиот извештај на ОН покажува дека озонската обвивка на Земјата се обновува, а озонската дупка на Антарктикот се намалува, објави АП.

Озонската обвивка ја заштитува планетата од ултравиолетово зрачење, кое предизвикува рак на кожата, ги оштетува житните култури и создава други проблеми.

Извештајот покажува дека горниот озонски слој на северната хемисфера може да се обнови до 2030. година, а во јужната хемисфера до средината на векот. Озонската дупка над Јужниот пол би можела да исчезне околу 2060. година. Научниците веруваат дека за овој развој на ситуацијата има допринесено договорот од 1987. година во кој се забрануваат хемикалии кои биле штетни за озонската обвивка, како и упоребата на нови технологии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber