Научниците открија чудовиште: Буквално не можеа да поверуваат што гледаат!

8 март, 20190
str

Откриени се во провинцијата Јунан, откако експедицијата го посети нивното големо гнездо.

Огромниот стршлен, за кој научниците веруваат дека припаѓа на сосема нов вид, е откриен на границата со Кина и Мјанмар.

Експертите од Кина тврдат дека ова е најголемиот стршлен што досега е пронајден во Азија. Азискиот стршлен обично живее во шумите и планините каде што има тропската клима, во источна Азија. Долг е 45мм и неговиот распон на крилjата е 75мм.

Жао Ли, научникот кој ја водеше експедицијата во Јунан, кажа дека бил шокиран кога го здогледал „мега-стршленот“.

Сепак, овие стршлени се сметаат за штетници затоа што ловат пчели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber