Силен земјотрес со јачина од 7.2 степени од Рихтер се случи на длабочина од 126 км

8 мај, 20190
земјотрес

Земјотрес со јачина од 7.2 степени од Рихтер денес ја погоди Папуа Нова Гвинеја, објави Американскиот геолошки институт.

Се проценува дека земјотресот се случил на длабочина од 126 километри, а можноста за цунами е отфрлена. Исто така, нема извештаи за можни жртви или материјална штета.

Епицентарот на земјотресот беше околу 300 километри северно од главниот град Папуа Нова Гвинеја, Порт Морзби.

Папуа Нова Гвинеја се наоѓа во таканаречената “огнена зона на Пацификот” и подложна е на силни земјотреси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber