10 најбогати семејства во светот!

31 март, 20200
Семејство Марс

Може да изгледаат избледени, но дијамантите и парите траат вечно. Ова го потврдуваат токму овие семејства. Овие најбогати семејства имаат шокантно значителен колективен приход од неверојатни 3,4 трилиони долари. Што е слично на целиот БДП на Германија, Велика Британија и Франција.

Број 10- Семејството Думас, од Франција, со проценето богатство од 49,2 билиони долари. Семејството Думас не се срамат да бидат во центарот на вниманието, а впрочем зошто би се срамеле. Како сопственици на високата модна марка Хермес, семејството Думас се вели дека имаат комбинирано богатство од 29,2 милијарди долари. Династијата на семејството е основана од починатиот Тиери Хермес во 1837 година. Овој бренд прерасна во глобална модна куќа.

Број 9: Семејството Брин, од САД, со проценето богатство: 51,1 билиони долари. Сергеј Грин, онлајн технолошки гениј и ко-основач на компании како Google и Larry, а се стекна со екстремно богатство со вкупната економска вредност од 50+ билиони долари. Тој во моментов ја има позицијата претседател на матичната компанија Alphabet Inc. Богатството на Брин се дели меѓу неговите две деца, а тој неодамна се разведе од неговата поранешна сопруга Ен Вројчицки, која е самостојно богата со проценета вредност од 480 милиони долари.

Број 8: Семејството Амбани, од Индија со проценето богатство од 52,3 билиони долари. Покојниот Дхирубхаи Амбани, ко-основач на „Reliance Industries“, ја претвори својата мала текстилна компанија во една од најголемите во Индија. Неговото богатство се делеше рамномерно меѓу неговите синови, кои до денес работат како мнозински акционери на компанијата.

Број 7: Семејство Пејџ, од САД, со проценето богатство од 52,4 билиони долари. Лери Пејџ е ко-основач на Гугл, со огромно количество богатство проценето на вредност од 52,4 билиони долари. Тој сега ја има позицијата извршен директор на Alphabet Inc. На него се плаќа еден долар годишно како симболичен гест. Тој го споделува своето богатство со сопругата Лусинда Саутворт и нивните две симпатични деца.

Број 6: Семејството Албрехт, од Германија, со проценето богатство од 53,5 билиони долари. Основачите на супермаркетите „Алди“, Карл и Тео Албрехт, се поделија на два одвоени субјекти во 1960 година, Алди Норд и Алди Суд, поради деловни разлики меѓу браќата. Двајцата браќа продолжија да имаат голем успех и ги одзедоа двата синџири на меѓународно ниво. Синџирите сега ги водат нивните деца, а богатството постојано расте.

Број 5: Семејството Чакри, од Тајланд со проценето богатство – 60 билиони долари. Семејството Чарки се владетели на Тајланд во последните 237 години, а и понатаму се третираат со најголема почит од населението. Семејството се состои од 22 монарси за кои се смета дека контролираат комбинирано богатство од 60 милијарди долари, а ова е комбинација на асистенции, накит и недвижен имот.

Број 4: Семејството Елисон, од САД, со проценето богатство од 61,8 билиони долари. Лери Елисон е ко-основач на корпорација Оракл вредна шокантни 61,8 билиони долари. Дефинитивно ова семејство не се срами од својата позиција, па така најчесто ги гледаме на нивните јахти. Елисон го дели своето богатство и со неговите ќерки, кои се редовни на црвениот тепих.

Број 3: Семејството Цукерберг, од САД, со проценето богатство од 63 билиони долари. Семејството Цукерберг е предводено од технолошкиот магнат Марк Закерберг кој ја основа империјата наречена Фејсбук. Тој го дели своето огромно богатство со сегашната сопруга Присила Чан и нивните две ќерки. Марк исто така јавно објасни дека планира да даде голем дел од своето богатство во добротворни цели.

Број 2: Семејство, од Мексико со проценето богатство од 64,9 билиони долари. Семејството Слим беше најбогато семејство во светот помеѓу 2010 и 2013 година. Поради проблемите со корпорацијата и вредноста на акциите, ова се промени. Семејството си го направи своето богатство со компанијата Групо Карсо. Семејството е составено од Карлос Слим, неговата сопруга и шест деца.

Број 1: Семејството Марс од САД со проценето богатство од 70,8 билиони долари. Семејството и сопствениците на Mars Inc, кое е основано од Форест Марс, создаде голема династија. Ова придонесе за развиње на бројни дополнителни брендови. Целото богатство го делат неговите три деца!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris