ОСТРО ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Кина ја патентира својата прва вакцина против вирусот Ковид-19

17 август, 20200
vakcina 2

Кинеска компанија специјализирана за вакцини, „CanSino Biologics“, ја патентирала потенцијална вакцина против коронавирус наречена Ad5-nCOV, јавуваат државните медиуми, повикувајќи се на документите за заштита на интелектуалната сопственост, објави Гардијан.

Објавено на 11 август, ова е првиот патент за вакцината против COVID-19 одобрен од Кина, пренесува весникот „People Daily“.

Патентот е комерцијална, а не научна пресвртница.

„Патентот ќе ги спречи другите да ја копираат вакцината, но тоа не е суштински чекор за придвижување на вакцината на повисоко ниво на клинички испитувања“, рече професорот Марк Пелегрини од Институтот за медицински истражувања Валтер и Елиза Хол.

Пелегрини забележал дека вакцината е објавена во списанието „Lancet“ пред неколку недели, отприлика во исто време кога група научници од Оксфорд ја објавија вакцината. Двете вакцини користат аденовирус (што предизвикува вообичаени инфекции, како што е обичната настинка) да го имитираат Sars-CoV-2 и да обезбедат имунитет.

Саудиска Арабија соопшти дека планира да започне клинички испитувања за вакцина од фаза III, произведена од CanSino овој месец.

CanSino рече дека е во преговори со Русија, Бразил и Чиле да започнат судски процес против третата фаза во тие земји.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi