Category: ФЕЉТОН ЗА СИНОВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА

naslovna19-610x269.jpg
Константин Миладинов (Струга, 1830 – Цариград, 18 јануари 1862) е македонски собирач на народни умотворби и поет. Со неговата песна „Т’га за југ“, која има 70 препеви на 42 јазици, секоја година се отвораат Струшките вечери на поезијата. Биографија • Роден е во Струга, во семејството на грнчарот Ристе Миладинов и неговата сопруга Султана Миладинова. […]

1dzinot-610x269.jpg
ЈОРДАН ХАЏИКОНСТАНТИНОВ-ЏИНОТ (Велес, ок. 1820/21 – Велес, 29. VIII 1882) – бил просветен, книжевен и културнонационален деец, зачетник на македонското просветителство, кој активно се борел за просветно издигање на македонскиот народ. Околу четири децении Јордан Хаџи Константинов – Џинот неуморно работел на воведувањето просвета на народен јазик по разните школи во Македонија (Велес, Скопје, Прилеп […]

naum-i-kliment-610x269.jpg
Да не беше мисионерската, учителската и просветителската дејност на св. Климент и св. Наум во Охрид ќе беше речиси загубено и незамисливо мисионерското дело на Светите Браќа. Овие ученици на Св. Кирил и св. Методиј ги ставија темелите на христијанството и на македонско-славјанската писменост во својата татковина Македонија. Свети Климент е првиот македонски духовник, учител […]

kiril-i-metodij-kocani-republic-of-macedonia+1152_12976170653-tpfil02aw-17077-610x269.jpg
На почетокот на IX век била веќе подготвена солидна основа за поширока и поорганизирана мисионерска активност во Македонија. Во тоа време Византиската империја доживува нов расцут на културен план, па овој бран ги заплиснува и градовите што биле оддалечени од Цариград, посебно Солун. Во првите децении на IX век во Солун живее и семејството на […]

alexander-the-great-610x269.jpg
Антипатер – Antipater – Mакедонски воен генерал Антипатер (398 – 319 п.н.е) бил еден од најценетите македонски генерали. Бил испратен како амбасадор во Атина во 346 п.н.е за преговорите со атињаните за мир, по Херонеја. Кога александар Македоснки тргнал кон Азија, Антипатер бил задолжен да внимава на односите помеѓу Македонија и Грција. По смртта на […]

samiolova-tvrdina1-610x269.jpg
Цар Самоил, основоположник на македонското средновековно царство се родил околу 945 година во Охродската престолнина во областа – Мокра. Се истакнува како извинреден војсководец, воинствен човек кој не знае да мирува, тиранин, додека во житијата се бележи дека бил со непобедлива снага и со несовладлива моќ. Во 969 година заедно со своите браќа учествувал во […]

Alexander-the-Great-008-610x269.jpg
НОВАТА воена техника на Александар 338 година п.н.е. Филип и Aлексндар со својата војска марширале накај Термобили , каде се судриле со еден гарнизон на Теба и тргнале да ја окупираат Елатиа. Во меѓувреме , Атина под водство на Демостен изгласале да се сојузат против Филип. Атина испратила емисари и побарале од Tеба да се […]

a38-610x269.jpg
Александар  Македонски e  роден   во  Пела, Македонија на 20 јули 356 п.н.е. , a умрел во  Вавилон на 10 јуни 323 п.н.е. бил владетел на Македонија од династијата Аргеади и владеел од 336 п.н.е. до 323 п.н.е.. Тој бил еден од најуспешните војсководци во историјата на човештвото. Александар се родил од  бракот на Филип  Македонски со  […]

aristotle_pic-610x269.jpg
Аристотел (384 п.н.е. Стагира, Халкидиски сојуз – 7 март 322 п.н.е. Халкида), бил еден од најзначајните старогрчки филозофи. Заедно со Платон, тој се смета за еден од најистакнатите мислители не само во античката, туку и во светската филозофија. Во светската научна јавност Аристотел се третира како грчки философ – гледиште кое е исто така доминантно […]

filipvtori11-610x269.jpg
Сузбивање на илирските, тракиските, грчките и епирските востанија Македонскиот крал помина поголем дел од 345-тата во подреденост на бунтовите на освоените земји. Тој ја предводел македонската војска против илирите, дарданците и тракијците. Во 344 грците во Тесалија се побуниле, но нивните востанија брзо се разбиле. Освојувањето на Тракија Откако ги обезбедил граничните региони на Македонија, […]

filipvtori1-610x269.jpg
Браковите на Филип Македонски. Покрај воената, Филип Македонски имал и повеќе политички пронајдоци кои му помогнале да си ја зајакне власта во Македонија. Неговиот примарен метод на создавање алијансни и зајакнување на лојалноста бил создавање на бракот. Се вели дека тој бил горд на своите дипломатски маневри, повеќе отколку на воените победи. Најпрво тој се […]

filipvtori-610x269.jpg
Филип II Македонски Крал на Македонија и освојувач на Илирија, Тракија и Грција Кралот Филип II владеел со Македонија од 359-336 п.н.е. Роден е во Пела, главниот град на античкото македонско кралство, како најмлад син на кралот Амнита III и кралицата Евридика. По смртта на неговиот татко, престолот го наследиле неговите браќа Александар II и […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris