Category: викенд

62185288.jpg
Добредојдовте во волшебната куќа наречена Wizard’s Way, која се наоѓа во населбата Champion’s Gate во градот Орландо, Флорида. Вклучува осум тематски спални соби инспирирани од книгите за Хари Потер. Куќата е во сопственост на Loma Homes која го преуреди секој агол за да се чувствувате како да сте во земја на чуда, магија и фантазија. […]

profimedia-0449111626-790x584-1.jpg
Трета сезона по ред, симпатичните ликови од серијата „Sex Education“ и нивните љубовни проблеми ги освојуваат гледачите, а амбиентот во кој се снимаше серијата не е ништо помалку интересен. Ретро дизајнот на ентериер остава впечаток на удобност и cozyness, а сонуваните пејзажи на вечната есен во бои ве покануваат да патувате. Сцените од измислениот Мордал […]

tuscan-sun-1-1530301276-790x526-1.jpg
Ако сте ги прочитале мемоарите на американскиот поет и есеист Франсис Мејс или сте го гледале истоимениот филм „Под сонцето на Тоскана“, тогаш сигурно сте сонувале да се преселите во прекрасната Тоскана. Во тој случај, ќе ве воодушеви веста дека можете да ја изнајмите прекрасната вила од филмот наречена Вила Лора. Вилата датира од 17 […]

143632950760abac0f64d44761527133_691x460.jpg
Денес, на 24 мај, се одбележуваат многу културни и европски настани. Денес е и Европски ден на националните паркови, кои со својата убавина претставуваат природно богатство на многу земји. Природна убавина, чист планински воздух и проѕирни реки се само некои од многуте карактеристики на националните паркови. Иако туристите ги посетуваат поради нивната природна убавина и […]

.jpg
Инвестиција што ќе ја паметите цел живот. Секој од нас има некое тајно задоволство. Некои се зависни од нови чевли, или најновиот модел на телефон што и онака ќе го заменат за една година… А некои едноставно сакаат да патуваат. Патувањето (заедно со тетоважата) е една од двете инвестиции што ќе ги паметите цел живот, […]

A1-e1594058354744.png
Една од најубавите атракции во оваа земја е селото Lauterbrunen во подножјето на истоимената долина. Швајцарија е позната по многу работи, а може најубавото богатство во оваа европска земја е нејзината преубава природа. Долината Лаутербрунен е една од нејзините најпознати атракции, кои со причина многумина ја нарекуваат дека е рај на земјата. Она што е […]

4vjeh.jpg
Природното и културно-историското богатство на Бохињ се интересна понуда и предизвик викендов да бидете дел од идилата што ја нуди овој словенечки планински рај. Бохињ е оддалечен од својот урбан центар Бохињска Бистрица 11 км, а од Љубљана 80 км. Истражувањето на убавините на Бохињ е голем предизвик за посетителите. Одлична глетка врз овој мал […]

Alietova-Street.jpg
Изола е градче во словенечкиот дел на Истра. Стариот дел на градот лежи на островче, кое со низок вештачки насип е споено со копното. Името на градот од тука и потекнува – Isolaшто на италијански значи остров. Градот изобилува со културно историски споменици, забава и прекрасни плажи.  

portoroz_41.jpg
Тоа е всушност значење на името, превод од италијанскиот збор Portorose, за монденскиот бисер на словенечкото приморје. Порторож има најголем број хотели и најголема плажа. Прочуен е по разновидноста на ноќниот живот. Во непосредна близина на ова монденско место се и голем број помали живописни места, кои ќе Ви ги откриеме во некоја друга прилика.

crkva_3.jpg
Уникатната убавина на езерото и околината, совршената географска положба на јужната страна на Алпите, во близина на австриската и италијанската граница, го прави Блед идеално место за туризам. Стариот замок, езерото со термални води, островот со црквата Свето Успение и Бледскиот град, кој стои гордо на карпата над езерото, пружајќи на туристите незаборавна глетка на […]

ny780.jpg
На крајот од планината Бабуна, на ридовите, односно ридско-планинскиот масив Злато Планина, кој се извишува над Прилеп и оди кон северо-исток. Здивот Ви го одземаат карпите со различни чудни облици, терен составен од метаморфни карпи – гнајсеви кои се пробиени од помладите гранити – гранодиорити. Според современите геохронолошки испитувања, гранитите интрудирале пред околу 300 милиони години во постарите […]

f556.jpg
За секој вљубеник во природата Кожуф е љубов за цел живот. Без разлика на гоишното време. Особено плени во зимскиот период, збогатена најмодерни ски центри, хотели и сето она што ќе го направат викендот незаборавен дури и за сосема урбани луѓе. Кожуф (грчки: Τζένα, Ѕена) е планина која се наоѓа на границата помеѓу Македонија и Грција. Највисок врв на Кожуф […]

y789.jpg
Дуфските водопади во близина на с. Ростуше до кои од самиот центар на селото се стигнува за 30тина минути. Патеката до водопадите е обележана, уредена, обезбедена со дрвена ограда и истата во неколку наврати е значително стрмна но во поголемиот дел е лесно проодна. До самите водопади се поминува низ Дуфскиот кањон кој е висок […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris