Category: Спорт

vanesa-Brajant-e1590494803632.jpg
Ванеса Брајант, сопруга на прерано загинатиот NBA кошаркар Коби Брајант кој на 26ти Јануари оваа година го загуби својот живот во хелихоптерска несреќа заедно со својата ќерка Џиџи, успеа да пронајде причина за среќа. Како што истакнува и самата, поврзаноста помеѓу неа и нејзините три ќерки, седумнаесет годишната Натали,  тригодишната Бјанка и единаесетмесечната Капри, сега […]

понсарнау-e1590447341483.jpg
Тренерот на кошаркарскиот клуб Валенсија, Хауме Понсарнау истакнал дека изминатиот период негативно влијаел на менталното здравје на неговите играчи. Тој навел дека одредени кошаркари за време на изолацијата развиле сериозна депресија. Понсарнау исто така додал дека по враќањето на екипата на тренинзи доживеал негативно изненадување. Тој се надева дека со работа на играчите ќе им […]

fudbal-e1590338813585.jpg
Она што се случи во Бергамо поради мечот меѓу Аталанта и Валенсија, што беше „биолошка катастрофа“, делумно се повтори во Ливерпул. Анализата на Националната здравствена служба на Велика Британија утврди дека дуелот од Лигата на шампионите меѓу Атлетико Мадрид и Ливерпул имал катастрофални последици. Натпреварот одигран на 11 март на „Енфилд“ е еден од последните, […]

roze-e1590337834384.jpg
Нема тенис, прашање е кога повторно ќе се игра , но се прават некои планови за иднината. Додека тенисерите се заинтересирани за помали, изложбени и локални турнири, Роџер Федерер нема да биде наскоро да се врати на терен. Тој истакна дека не тренира, затоа што во моментот не му треба, но очигледно размислува за тенис.Тос […]

НБА-e1590317191635.jpg
Сезоната на НБА лигата беше прекината на 11 март заради пандемијата од коронавирус, а во лигата се надеваат дека натпреварите можат да продолжат во средината на јули. Управата на лигата разговара со компанијата Дизни за да можат натпреварите да се играат на спортскиот комплекс ESPN, огромен кампус на имотот на Дизни во близина на Орландо. […]

фудбалер-e1590182254296.jpg
Некогашниот член на младинската школа ПСЖ- Џордан Дијакисe е пронајден мртов во својот стан во Париз. Џордан играл на позицијата десен бек, бил голем талент, а освоил три натпревари за У20 со репрезентацијата на галските петли. – Скршени сме. Твоето второ семејство секогаш ќе биде со тебе. Почивај во мир, Џордан- пишува во пораката од […]

новак-1-2-e1590143017806.jpg
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ денес го прославува 33 роденден. Освојувачот на 16 Грен слем титули и светскиот рекет број 1 е роден во 1987 година на денешен ден. Оваа година веројатно има само една желба, да остане жив и здрав и да продолжи да ги испишува златните страници во историјата на белиот спорт. Овој […]

ana-e1590136882987.jpg
Поранешната српска тенисерка Ана Ивановиќ објавила преубава порака на Инстаграм која му ја посветила на својот сопруг Бастијан Швајнштајгер, а поводот бил Денот на татковците. Ана објавила романтична фотографија каде што Бастијан ја прегрнува, а и двајцата се насмеани. – Мојот соиграч, цврсто рамо и најдобар татко. Не можев да замислам подобар пример за нашите […]

роналдо-3-e1590136251409.jpg
Еден од најдобрите фудбалери на светот, Кристијано Роналдо, го донираше својот дрес како предмет за аукција за да се соберат средства за болно девојче од Србија. Роналдо се вклучил за да и помогне на едногодишната Софија Маркуљевиќ од Белград, која боледува од ретка болест- спинална мускулна атрофија. Фудбалерот го донирал дресот кој го носел на […]

стем-e1589879962123.jpg
Наместо да се оперираат, поголемиот број спортски ѕвезди прават третмани со матични клетки за да заздрават брзо од повредите! Се вели дека за ваков третман кој вообичаено чини од 4000- 15 000 фунти се одлучиле и Кристијано Роналдо и Рафаел Надал, откако и Мајк Тајсон јавно се пофали дека го применил. Болести кои успешно можат […]

меси-e1589495183570.jpg
Не постои љубител на фудбалот кој нема да го стави Меси на прво или второ место за најдобар играч на светот. Асот на Барселона најмногу го привлекува вниманието зарди неговата непредвидлива игра, но и заради тоа што е понизок од сите негови колеги. И токму висината му била проблем во младите денови. Неговиот братучед, исто […]

новак-2-e1589353314205.jpg
Професионалните спортисти се соочуваат со воспаленија кои тие гледаат што побрзо да ги спречат. Најчесто за тоа користат мраз. Исклучок од оваа шема на бил ниту Новак Ѓоковиќ. Но, подоцна тој рекол дека човекот кој го измислил овој начин на “лечење” на спортски повреди, по некое време ја повлекол теоријата и рекол дека таа не […]

џордан-5-e1589281544778.jpg
Ова се некои од возилата кои ги возел Џордан во време на неговата најголема слава. Chevrolet Corvette C4 Во текот на кариерата Џордан возел неколку корвети, но токму C4 бил топ модел во понудата на Chevrolet од 1984, годината кога тој почнал да игра во Чикаго Булс. Џордан во неколку наврати се појавил и во […]