Category: Спорт

graciozno-dvizhenje-na-teloto-i.jpg
Балерините имаат грациозно држење на телото, вретени мускули, а сепак доволно силни. Нивното тело изгледа идеално, а редовното вежбање е одговорно за тоа. Тие ги поминуваат тие часови изведувајќи ги овие потези за да бидат во совршена форма. За да го подготвите телото за лето, добра е идејата да научите од нив и да “украдете” […]

роналдо-e1589105800971.jpg
Некогашниот најдобар фудбалер на светот, бразилецот Роналдо на Инстаграм бил “live” со Александар дел Пјеро и му кажал дека некогашниот капитен на Јувентус заслужувал да ја освои “Златната топка”. “Заслужи да бидеш најдобар на светот, но не само ти, туку уште неколку големи имиња не се наградени, а треба да бидат- Паоло Малдини, Франческо Тоти, […]

djokovic.jpg
По Доминик Темим и Михаил Јужни, Гуидо Пела е новиот тенисер кој се спротивстави на иницијативата на Новак Џоковиќ. Тој сака најдобрите 100 играчи на ранг-листата на АТП да им помогнат на пониските ранг тенисери кои останаа без приход за време на присилната пауза поради пандемијата на коронавирусот, така што во фондот за помош треба […]

тренинг-e1588722708184.png
Деновиве понекогаш  ни е тешко да се воздржиме, па затоа можеби претерано уживаме во храната и не секогаш избираме најздрави намирници. После целиот стрес што го проживеавме и сè уште го доживуваме, за време на социјална дистанца, вежбањето е дефинитивно нешто што ни треба. Веројатно веќе знаете дека вежбањето со умерен интензитет 20 минути го […]

спорт-e1588580268885.png
Не смее да се занемари спортот со коњи, кој и покрај пандемијата на корона вирусот, работи со полна пареа во САД. Викендов се емитуваше на програмата на Arkansas Derby, а триумфот отиде кај грлото со најинтересното име – Надал!Коњот, именуван по славниот шпански тенисер, доминираше и на четвртата трка во сезоната, завршувајќи ги сите четири […]

do-cvrst-stomak-za-samo-5-minuti.jpg
Убаво обликуван стомак е една од најчестите желби кога станува збор за изгледот. Честопати, овие желби се претерани и вклучуваат целосно отсуство на поткожни маснотии, што му дава на стомакот појава на популарните „плочки“. Ваквите аспирации се нереални и честопати штетни, особено за жени кои бараат одредено количество маснотии во своето тело за нормална хормонална […]

5e9ec8002030277ed51d4c3a.jpg
Русинот Дмитриј Јакукњи, искусен тркач на ултра маратон, повеќе од десет часа трча околу неговиот кревет во обид да имитира ултра маратон од 100 километри. Тој планираше овој месец да истрча маратон на Сахара од 205 километри, но наместо тоа се најде дома во Владивосток бидејќи трката беше одложена до септември заради пандемија на коронавирус. […]

pjimage-2020-04-20t092817-238.jpg
Колекцијата исто така вклучува топка за одбојка и сет за пинг понг кои сè уште се достапни. Со оглед на карантинот што трае веќе неколку недели, побарувачката за фитнес опрема е зголемена, при што многумина сакаат да бидат во форма додека се дома, бидејќи спортски сали се затворени. Популарноста на фитнес опремата и големата побарувачка […]

sport-2-e1587254560619.png
За совршени резултати потребно е да одвоите само 10 минути!  Време е да започнете со обликување на вашето тело за да се подготвите за лето. Заоблен и цврст задник е сон на многу жени, а овие резултати се лесни за постигнување со само неколку чекори. Не сте во право ако сметате дека треба да поминете […]

pilates-e1586993633624.png
Ако сакате да имате витка половина, секојдневно практикувајте го овој тренинг кој трае само само 6 минути. Во карантинот важно е да останете активни, бидејќи физичката кондиција е важна и за имунитетот и за менталното здравје. Пилатес вежбите се идеален избор за обликување на телото. Покрај тоа што ги обликувате мускулите, ви помага да изгубите […]

1218203-1.jpeg
Минатата сезонска финалистот во Лигата на шампионите, англискиот прволигаш Тотенхем ја одлучи да не го испрати персоналот на одмор за време на пандемија на корона вирус, откако тоа предизвика негодување на навивачите.Претходно овој месец во Тотенхем, тие решија дека ќе платат само 20 проценти од платите (остатокот ќе го плати државата) за нивните 550 вработени, […]

abs-e1586540113922.png
Во потрега сте по вежби кои ќе ги дефинираат вашите раце, а во исто време и стомачните мускули? И за ова постои решение. Постои тренинг од 15 минути што ќе ви помогне да ги дефинирате овие делови од телото, а некои вежби вклучуваат паралелна работа на рацете и стомачните мускули, додека некои вежби се однесуваат […]

Roman-Abramovic.jpg
За разлика од некои англиски клубови кои ги намалуваат платите за играчите и отпуштаат работници, лондонскиот премиерлигаш на Челси реши да ги задржи сите фудбалери и вработени и да им исплати целосни плати. Рускиот милијардер и сопственик на Челси, Роман Абрамович, уште еднаш ги воодушеви британската, но и светската јавност со своето однесување за време […]