Category: балкан

balkan5-e1591909247608.jpg
Вчера, 10 јуни, пред 21 година, беше донесена Резолуција 1244, единствениот валиден документ со кој се регулира положбата на Косово и Метохија. Истиот ден заврши агресијата на НАТО врз СРЈ.  Поранешниот вицепремиер Небојша Човиќ истакна дека според Резолуцијата 1244, на меѓународните сили им била дадена можност воено и делумно политички да ја контролираат областа на […]

dacic-e1591909099484.jpg
Од 15 јуни, Грција ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Србија, најави денеска министерот за надворешни работи, Ивица Дациќ,а и Македонија треба да го стори истото, доколку тоа го дозволат епидемиолошките услови, а секако дека ќе се отворат до крајот на месецот. -“Имаме договор за слободен премин со БиХ, како и со Унгарија […]

sultan-e1591905997753.jpg
Нема Чеси, Словаци, Германци, Италијанци … на хрватските улици нема ни кучиња. На Хвар, можеби само неколку јахти, сега одеднаш сензација. Нема крстосувачи, нема богати американски пензионери, југот е празен. “Но, нема ни милијардери, нема потомци на сина крв, нема светски познати личности кои исто така беа истерани од Јадранот од короната. Сè запре. И […]

shokantno-gi-imame-ocenkite-na-n.jpg
Потеклото и животот на Никола Тесла ги заинтригираал светот и љубителите на науката со децении, и тоа не се смени до денес. Доказ за ова е девојка од Нов Зеланд која дошла во посед на оценките на овој научник од Средното училиште во Карловац. Интересот за Никола Тесла е толку голем и распространет и на […]

misterija-e1591888994652.png
Мистеријата за невообичаените издолжени черепи, пронајдени на гробиштата во градот Меш во Унгарија, на само 80 километри од Србија, беше решена по неколку децении. Сега е познато нивното потекло, но и, како што посочуваат, падот на Римската империја. Со децении, научниците истражувале за потеклото на десетици издолжени черепи, стари повеќе од илјада години, слично на […]

balkan-3-e1591888837809.png
Голема афера ја тресе Србија.Наречена е „кипарски пари“ кои наводно биле пренесени во Кипар во времето на Слободан Милошевиќ. Хард дисковите на кои биле напишани имињата на политичарите кои ги однеле парите на Кипар кој во деведесеттите години беше даночен рај, пред  десетина години на тогашните српски власти им ги предала поранешната хашка обвинителка Карла […]

mornicavo-e1591884094169.png
Напаѓачот избегал од местото на настанот Нешто по 3 часот утрово, бившиот сопруг ја прободел сопругата Љубица Вујичиќ (49) на Петлово брдо во Белград, а таа починала на лице место. Целиот случај го пријавило момче (14). Тој утрово се јавил во полиција и рекол дека по кратка расправија, неговиот татко ја нападнал мајка му со […]

crnogorec-e1591882703259.png
Црногорскиот мафијаш Радоје Звицер, на кого беше пукано во Украина го прежиевеа атентатот. Тој на напуштил болницата во Киев и е пуштен на домашно лекување. Радоје беше водач на озогласениот Кавачки клан. За неговиот обид за увиство беше уапсена четворочлена група од Србија и од Црна Гора.Полицијата во Украина се уште не го соооштува идентитетот […]

crna-gora-e1591827168446.jpg
Очајно започна новата туристичка сезона во Црна Гора. Празни плажи, уште попразни ресторани, не ветуваат успешно лето.Корона кризата и спорот со Србија околу црквата си го направија своето и според проценките ова ќе биде најслаба сезона во последните 30 години. Сепак секој втор граѓанин на Црна Гора верува дека коронавирусот нема да се врати оваа […]

crna-gora-e1591804941539.png
После утринското уривање, на каменот остануваше камен од резиденцијата на манастирот Свети Василиј кај Улцињ, но една сцена е доказ за победата на верата и љубовта над уништувањето и силата. На урнатините и ужасната глетка што ја оставија црногорските ископувачи и специјалните сили, акатистот беше послужен на Свети Василиј, а верните се собраа да покажат […]

boki-13-e1591793408341.png
Бојан Јовановски, познат како Боки 13 на кој му се суди заради сомневање дека со поранешната тужителка Катица Јанева во аферата “рекет” му зеле на бизнисмен 1,5 милиони евра, понудил кауција од 146 илјади евра! Како гаранција дека нема да побегне доколку биде пуштен на слобода тој ја понудил продавницата во центарот на Скопје и […]

seks-e1591713502845.png
Утрово во Белград се уапсени осомничени лица за водење ланец на проституција – Вукашин М. (38), Дарко А. (34), Бранислав Л. (42), Стефан Б. (31), Далибор А. (40), Ненад С. (48), Милица М. (22), Дања М. (31), Јелена С. (30). Вукашин М всушност бил подреден на Дарко Т. чија група „падна“ претходно оваа година. Тој […]

srbija-e1591699815102.png
Институтот за јавно здравје на Црна Гора, по објавата дека Белград за 24 часа излекувал над 4.000 заболени од коронавирус, до колегите од Србија ќе упати барање за објаснување. Од Институтот за јавно здравје на Црна Гора за „Антена М“ рекле дека со почитуање на препораките на ЕУ, олабавувањето на мерките и отворањето на границите мора […]