Category: балкан

kon.jpg
Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција даде неколку совети за родителите. – Она што родителите треба да го знаат е дека само здраво дете може да оди на училиште, така што тие на некој начин ќе бидат наши соработници во сето ова, што треба да се очекува. Ќе биде потребно секое утро да […]

isidora-bjelica.png
Познатата српска писателка Исидора Бјелица на 52 години почина во Белград, по неколкугодишна борба со ракот. Писателката починала во станот на нејзините родители во Нов Белград, а последните денови ги поминала во Охрид. Таа дошла во Македонија за време на викендот, за да се одмори, јавија српските медиуми, но бидејќи состојбата ѝ се влошила, итно […]

-3-e1596714445321.jpg
Наесен може да се очекуваат понатамошни намалени економски активности и вложување во нови проекти. Како последица на тоа би се случил бран на стечаи и голем број на невработени лица, а со тоа и понатамошен пад на куповната моќ. Стравот кој се јавува во општеството и понатаму ќе трае. Најповторуваната фраза од серијата Game of […]

.jpg
Епидемиологот др. Предраг Кон открил што мисли за препораката на СЗО која вели дека мајките, иако се заразени со Ковид-19 можат слободно да ги дојат своите бебиња, бидејќи вирусот не се пренесува преку мајчиното млеко. – Нема доволно докази за тоа. Најверојатно препораката е дадена бидејќи е тешко на таков начин да дојде до заразување. […]

-e1596540655189.jpg
Во пандемијата од Ковид- 19 епидемиолозите работат повеќе од порано и веројатно повеќе отколку останатите. На пример, секојдневно мораат да одговорат на илјадници телефонски повици, да спроведат илјада тестирања, да истражат илјада контакти, да откријат кој со кого и каде пиел кафе, кој бил на чија свадба, да се процени ризикот, да се одредат мерки… […]

-e1596531497969.jpg
Според прифатената психијатриска дефиниција педофил е лице кое својот сексуален нагон го насочува претежно кон деца кои не се влезени во пубертет. Истражувањата покажуваат дека педофилите се најчесно повлечени, несигурни луѓе со незрела сексуалност, кои со возрасна личност не се чувствуваат пријатно, така што својата безбедна зона ја чувствуваат во односот со деца и кон […]

brod-e1592744579419.jpg
Врзиќ откритието го направи со проучување на рутите со кои се движеле бродовите од правецот на Далмација кон Венеција. Подводен истражувач од Риека, Велимир Врзиќ, пронашол потонат брод од Римската империја на островот Крк со остатоци од амфори закопани длабоко под слоеви песок што лежат недопрени илјадници години на морското дно, објави воодушевувачот на бродот. […]

774219_korona_ls-e1592170958955.jpg
Во последните месеци се подигна многу врева околу вирусот корона. Секој зборува за него, најважната тема е на скоро секој разговор и оние кои можеби не се најкомпетентни за тоа, исто така зборуваат за него. Така, на социјалните мрежи се појави видео во кое една млада девојка зборува за нејзината гледна точка за корона вирусот, […]

tesla-e1592133094715.jpg
Доктор Бранислав Несторовиќ најави дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе финанисра производство на апарат на база на изум на Никола Тесла со пулсно електормагнетно поле кое ќе помага да лечи инфекции и запирање на рани. Овој апарат го измислил Никола Тесла во 1906 година и може да помогне во лечење на многу болести па и […]

vucic-e1592078018688.jpg
Српскиот претседател Александар Вучиќ се најде под притисок поради сомневање дека неговиот син Данило бил поврзан со мафијата, пренесува германската новинска агенција ДПА. Најмоќниот политичар во земјата веќе два дена се жали на наводниот „лов на вештерки“ против неговиот 22-годишен син. „Моите политички противници не можат да ме поразат со идеи и програми, така што […]

vuchikj-za-navivachite-na-zagreb.jpg
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше несоодветните пораки на навивачите со обележја на „Bad Blue Boys„ знамињата на ХОС и факели во рацете, распнаа транспарент „Ќе е…е српските жени и деца“ во четвртокот вечерта кај Загребската Кустошја и извикуваа „Убиј убиј Србин “на терасата на зградата на улицата Кустошјанска. Вучиќ рече дека ова зборува […]

haosot-vo-crna-gora-ne-stishuva.jpg
Претседателот на општинското собрание на Будва, Крсто Радовиќ, ја искина одлуката која ја донеле пратеничките Анџела Ивановиќ (Црногорска) и Снежана Куч (ДПС) за разрешување на градоначалникот Марко Царевиќ како и за самиот Крсто Радовиќ. Куч, која била назначена за вршител на должноста претседател на парламентот од 17 члена на ДПС, СД, Црногорска и од независниот […]

arkan-2-e1591989721406.png
Многу има напишано за животот на Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој беше основач и главен командант на српската волонтерска војска и кој беше убиен на 15 јануари 2000 година, а деталите од неговиот живот предизвикуваат голем интерес. Исо Леро Џамба и Жељко Ражнатовиќ Аркан поминуваа извесно време заедно во Поправниот дом за малолетнички во Ваљево. Единствената […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi