Додека го набљудуваа глечерот, се случи катастрофа: Туристите бегаа за да си ги спасат животите!

9 април, 20190
glecer

Туристите мораа да бегаат од огромниот бран, откако дел од глечерот се скрши и се урна во морето во Исланд.

Групата се восхитувала на глечерот Breiðamerkurjökull во Националниот парк Vatnajökull, кога одеднаш можеше да се слушне гласен звук од напукнувањето. Стивен Ментлер, кој го сними инцидентот во неделата, рече дека звукот е предупредување за одронувањето на глечерот – што е природен процес.

Туристите во паника снимиле еден планински водич, кој рече дека сите се безбедни од опасност.

https://www.facebook.com/hafjalltours/videos/2354497877907781/?v=2354497877907781

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber