Кинезите градат чудо на дното во океанот

31 јануари, 20190
kina

Британскиот Daily Mail објави дека Кина планира да изгради подводен комплекс за вештачка интелигенција во Јужното Кинеско Море.

Комплексот ќе биде изграден на длабочина од 6.000 метри, а Кина забрзано работи на плановите за идната „колонија“.

Кинескиот претседател Си Џинпинг во врска со ова изјави: „Во длабокото море нема пат, не мораме да одиме во други земји, ние сме патот“.

Изградбата на колонијата ќе чини повеќе од 140 милиони евра. Проектот потекнува од Кинеската академија за науки во Пекинг, пишува Daily Mail.

Како можна локација се споменува длабокото дно во Манила во Тихиот Океан во близина на Филипините, кое е на длабочина од околу 5.400 метри и е една од најактивните сеизмички области во светот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber