Крокодили и змии ги преплавија улиците! После рекордните горештини, Австралија ја погоди катастрофална поплава

5 февруари, 20190
avstralija

Делови од Австралија, по рекордните горештини, ги погодија катастрофални поплави, поради што над 20.000 луѓе мораше да бидат евакуирани.

CNN известува дека на улиците се забележани крокодили и змии, а метеоролозите најавуваат дека ќе врне дожд и во следните денови.

Градот Таунсвил во Квинсленд е речиси целосно потопен, жителите останаа без електрична енергија, а многу од поплавените се засолнија на покривите на куќите.

– Ова се случува еднаш во 100 години – објави премиерката на Квинсленд, Анастасија Палашчук.

Спасувачките служби користат чамци и хеликоптери, а до сега се спасени 1100 лица од своите домови во текот на ноќта, објави AP.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber