16 јули, 2019

Радио

10 прекрасни замоци кои можете да ги изнајмите за одмор

21 септември, 2018, Нема коментари
Ако сакате сосема поинаков одмор во рустикално опкружување, размислете за закуп на замок. Кога зборуваме за замок, не значи дека мислиме на огромна градба со пет спални соби и купатила и извонредни француски градини....

Шефшауен: Град во стотина нијанси на сина

20 септември, 2018, Нема коментари
На север од Мароко, околу 100 километри од Гибралтарскиот брег, се наоѓа градот Шефшауен, еден од најважните туристички места во Африка. Основан е во 1471 година како мала воена тврдина, чии остатоци можат да...

Валета, Малта

19 септември, 2018, Нема коментари
Совршено трио на острови, обиколени од тиркизни води, малтешкиот архипелаг го има целиот шарм на блиската Сицилија со далеку помалку туристи. Валета, главниот град на Република Малта и локалитетот на светското наследство на УНЕСКО,...

Островот Корон – Филипини

18 септември, 2018, Нема коментари
Овој остров, само 20-минутно патување од Корон, има наметливо, мистериозно небо, кое може да го најде своето место во филмот на Кинг Конг. Летајќи над Корон,ја гледате внатрешноста на тврдината, облечена во џунгла, која...

Како да го пропатувате целиот свет и заработите: 6 совети на туристичка блогерка за економични патувања во самостојна организација

17 септември, 2018, Нема коментари
Блогерката советува како да располагате со пари во странство. Сигурна е дека така секогаш ќе имате доволно пари … Елис Кук (27) и нејзиниот сопруг Доменик Палумбо (30)  една година патувале низ Австралија во...

Isle of Skye – Шкотска

7 септември, 2018, Нема коментари
Skye е навистина волшебно место. Најголемиот дел од Inner Hebrides, тоа е дом на некои од најзначајните пејзажи на Шкотска. Без разлика дали останувате неколку дена додека патувате низ Шкотска или престојувате подолго време,...

Чуден и прекрасен: Американски град во кој со законот е забрането да се носат штикли

6 септември, 2018, Нема коментари
Пред повеќе од сто години настанал единствениот град во Америка. Се променил, но останале неколку делови непроменети од минатото, колку да бидат интересни. Ви го претставуваме најчудниот американски град, Кармел на море. Калифорнискиот приморски...

Гранд Турк

5 септември, 2018, Нема коментари
Овој остров, главниот град и седиштето на владата на Турк и Каикос, е долг само 11 километри и широк 1 милја (1½ километри), и е долгогодишна омилена дестинација за нуркачите кои сакаат да го...

Дали знаете дека можете да ја изнајмите прекрасната вила од филмот “Под сонцето на Тоскана”?

4 септември, 2018, Нема коментари
Изгледа извонредно! Ако сте ги прочитале мемоарите на американските поети и есеиската Френсис Мејс или сте го гледале филмот “Под сонцето на Тоскана”, тогаш сигурно сте сонувале да се преселите во прекрасната Тоскана. Во...

Менорка

3 септември, 2018, Нема коментари
Нерасипана, идилична, блескава песок, тиркизна вода … речиси секое клише од туристичка брошура е всушност вистина кога зборувате за плажите во Менорка. Надвор од врвната сезона, сепак е често доволно топло за да седите...

На летниот син Дунав: Тропско чувство на виенските плажи

31 август, 2018, Нема коментари
Австриската престолнина треба да се посети и кога е жешко, бидејќи освежувањето го нуди бањањето во реката, коктели во барови на покриви и културни содржини на отворено. Има многу причини зошто Виена треба да...

Доминиканска Република! Слушај, чувствувај, замисли …

30 август, 2018, Нема коментари
Доминиканската Република се наоѓа на островот Хиспанија, која ја дели со Хаити. Овој Карипски остров припаѓа на Големите Антили, заедно со Куба, Порторико и Јамајка. Главниот град на Доминиканската Република, Санто Доминго, за  Доминиканците...

Тука сакаме да заспиеме: Хотел кој им нуди на посетителите неверојатни соби на отворено

29 август, 2018, Нема коментари
Веќе на листата на чекање има повеќе од 4.500 луѓе. Ако сакате директна врска со природата, но не сте воодушевени од идејата да ја помине вечерта во вреќа за спиење, ние сме сигурни дека...
Почетна // патување // Категорија "ДЕСТИНАЦИИ" (Page 2)
Горе