28 мај, 2020

Единственото село во кое жителите рачно си ги сликаат куќите

Змии, крокодили, ѕвезди и други геометриски фигури ги привлекуваат погледите на посетителите кои поминуваат крај селото Теебеле во Буркина Фасо во Африка. Племето Касена коешто живее овде придава голема важност на дизајнот на куќите...

Ова се најнеобичните авионски летови на планетата: Дали сте слушнале за некој од нив?

Дали сте слушнале за некој од овие аеродроми или летови? Моментот кога авионот слетува е многу возбудлив и ќе ве воодушеви уште повеќе ако имавте можност да уживате во фотографиите од прекрасниот пејзаж во...

Европско чудо: Ова е најдобриот воден парк во светот

Паркот Сијам е распространет на над 18,5 хектари во крајбрежниот град Коста Адеја на шпанскиот остров Тенерифе. Иако се наоѓа на најголемиот остров на Канарските острови, тематски е адаптиран на подрачјето на Тајланд, поради...

5 места во светот каде е забрането да се мачкате со крема за сончање!

Наскоро ќе може да планираме патување. Дали некогаш сте се запрашале каде кремата за сончање е забранета? Само Американците фрлаат 500 милиони сламки секој ден, доволно за да наполнат 125 автобуси. Најлошо од сè...

Градот на духови во кој е опасно да се земаат сувенири и да се оддалечувате од водичот!

Зоната на самракот од пред 30 години денеска е туристичка атракција. Во 1984 година експлодираше реактор во чернобилската нуклеарна централа испуштајќи во воздухот голема количина на радиоактивни хемикалии кои загадиле милион квадратни километри. Околу...

Пет светски енклави кои мора да ги посетите!

30 април, 2020, Нема коментари
Енклава претставува дел од територија, регион, подрачје издвоено од сопствената и вклучено во друга држава. Еве неколку, за кои веројатно никогаш не сте знаеле дека претставуваат енклави. Калињинград, Русија Овој град е познат по...

Во него висела Мона Лиза: заборавениот дворец со 1500 соби!

30 април, 2020, Нема коментари
Fontainebleau е името на ренесансниот дворец сместен во долината на реката Лоара, на 55 километри од Париз. Ова монументално издание некогаш било скромна ловечка куќичка која по налог на кралот Фрањо I почнал да...

Каде исчезнаа сите? Најзеленото село во светот што не беше подготвено за популарност

29 април, 2020, Нема коментари
Некогаш најбогатото рибарско село на кинескиот остров Шенгси, денес веројатно е најзелено во светот. Селото Хотован, кое се чини дека одлучи да ги врати своите куќи и полиња на природата, е оддалечено на околу...

Напуштени воени бункери: Скриено место кое ви дава најдобар поглед на Барселона!

29 април, 2020, Нема коментари
Ова одлично место за вечерно дружење со пиво и гитара е на половина час пешачење од метро станицата, а во текот на денот нема гужва, а погледот е нереален… Ако сте во потрага по...

Конечно земаа здив: Париска улица во која станарите не можеа да јадат во мир

29 април, 2020, Нема коментари
Пред една година, жителите на париската Rue Crémieux побараа од градските власти да им обезбедат врата за да ги затворат улиците за да се одбранат од куп инстаграмери кои ги претворија нивните животи во...

Предавања во живо: Како изгледа животот во Северна Кореја и Чернобил?

29 април, 2020, Нема коментари
Посетата на зоната за исклучување во Чернобил, Припjат, Чернобил и нуклеарната централа не може да остави никого рамнодушен. Ова е зона на силна трезвеност, а од друга страна прекрасно место … “ Кога Виктор...

Град на високи жени каде толку многу го сакаат пивото што го нарекуваат „постариот брат“

26 април, 2020, Нема коментари
Жените во Летонија во просек се едни од највисоките жени во светот, а токму главниот град на оваа балтичка земја Рига е познат по бројните модели кои управуваат со светот на модните писти. Градот...

Еве ги најдобрите патувања што треба да ги направите во 2020 година

25 април, 2020, Нема коментари
Мостар, Босна и Херцеговина Зошто да одите сега: Обележете 25 години мир Што треба да знаете: Делумно уништено за време на Босанската војна (1992-1995), богатиот историјат на Мостар сè уште носи сериозни лузни од...
Почетна // Категорија "Travel Story" (Page 3)
Горе